SpaceX zakończyło z powodzeniem kolejną misję. Satelity Eutelsat 117 West B oraz ABS-2A umieszczono na orbicie. Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 nie zdołał bezpiecznie wylądować na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Udany start i nieudane lądowanie podczas misji Eutelsat 117 West B / ABS-2A

środa, 15 czerwca 2016 17:30 (edytuj)
Udany start i nieudane lądowanie podczas misji Eutelsat 117 West B / ABS-2A

Falcon 9 zakończył kolejną (szóstą w tym roku) misję. Tym razem na orbitę wyniesiono satelity Eutelsat 117 West B oraz ABS-2A. Start miał miejsce 15 czerwca, o godzinie 16:29 czasu polskiego (14:29 UTC) z Cape Canaveral SLC-40. Satelita Eutelsat 117 West B będzie świadczył usługi mieszkańcom Meksyku, Ameryki Łacińskiej i Południowej. Został on zbudowany przez firmę Boeing, jego planowany czas działania to 15 lat. Z kolei satelita ABS-2A, również zbudowany przez Boeinga, będzie świadczył usługi mieszkańcom Rosji, Azji i Afryki. Niecałe 9 minut po starcie pierwszy stopień miał wylądować na statku Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim. Podczas transmisji na żywo było widać, że z okolicy silników wydobywa się ogień, a cała rakieta była zasłonięta przez gęsty dym. Niedługo później Elon Musk napisał na Twitterze, że rakieta wybuchła na statku. Powodem był zbyt niski ciąg jednego z trzech odpalonych podczas lądowania silników. W związku z tym rakieta uderzyła w pokład ze zbyt dużą prędkością. Była to pierwsza nieudana próba lądowania od misji CRS-8 z kwietnia 2016.

Zapowiedział również, że do końca roku mają zostać wprowadzone poprawki, aby rakieta mogła poradzić sobie z utratą ciągu w jednym silniku podczas lądowania.

Poniżej znajduje się nagranie ze startu rakiety Falcon 9 z satelitami Eutelsat 117 West B oraz ABS-2A.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl