Yusaku Maezawa zaprosi osiem osób do udziału w misji dearMoon
2 marca japoński miliarder Yusaku Maezawa, który wykupił pierwszy załogowy lot przy pomocy rakiety Starship, ogłosił, że zaprosi on do udziału w tym locie osiem osób wybranych spośród ogółu społeczeństwa.
Projekt pierwszej załogowej misji Starshipa, zwany dearMoon, ogłoszony został we wrześniu 2018 roku. Zapowiedziano wtedy, że Maezawa będzie jednym z pasażerów lotu, podczas którego Starship okrąży Księżyc. Dodatkowo miliarder miał zaprosić do udziału w locie artystów, aby mogli oni stworzyć dzieła zainspirowane takim doświadczeniem. Od tamtej pory plan uległ modyfikacji, jako że Maezawa uznał, iż każda osoba robiąca coś kreatywnego może być nazywana artystą. Obecnie projekt zakłada, że w misji weźmie udział w sumie od dziesięciu do dwunastu pasażerów, z czego osiem osób zostanie wybranych przez Maezawę spośród zgłoszeń, które mogą zostać wysłane przez każdą osobę, bez ograniczeń. 5 marca Maezawa poinformował, że otrzymano już ponad pół miliona zgłoszeń.
Maezawa ma w pełni sfinansować misję, dzięki czemu wybrane osoby nie poniosą żadnych kosztów. Wstępna rejestracja dostępna jest pod tym linkiem i będzie otwarta do 14 marca. Wstępny proces wyboru kandydatów ma ruszyć tydzień później, a na koniec maja zaplanowano finalne rozmowy oraz badania kontrolne. Decydujące mają być dwa kryteria: po pierwsze, czy potencjalny pasażer poprzez lot w kosmos może zrobić postępy w tym, czym się zajmuje, po drugie, czy będzie on chętny do pomocy i wsparcia pozostałych członków załogi, mających podobne aspiracje.
Start jest obecnie wstępnie planowany na 2023 rok, lecz konkretna data będzie zależeć od tempa rozwoju projektu rakiety Starship. Jest to nowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku, nad którą pracuje obecnie SpaceX i ma ona umożliwić znaczące obniżenie kosztów dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz przeprowadzenie załogowych misji na Marsa. Plan misji zakłada trwający trzy dni lot w kierunku Księżyca, okrążenie go, a następnie trzydniowy lot powrotny. Planowana trajektoria przewiduje, że statek znajdzie się dalej od Ziemi, niż pojazdy programu Apollo. Będzie to pierwsza komercyjna misja załogowa poza orbitę Ziemi.