2 marca japoński miliarder Yusaku Maezawa, który wykupił pierwszy załogowy lot przy pomocy rakiety Starship, ogłosił, że zaprosi on do udziału w tym locie osiem osób wybranych spośród ogółu społeczeństwa.

Yusaku Maezawa zaprosi osiem osób do udziału w misji dearMoon

poniedziałek, 8 marca 2021 19:39 (edytuj)
Starship SN9 i Starship SN10 na platformie startowej w Boca Chica w Teksasie (Źródło: SpaceX)
Starship SN9 i Starship SN10 na platformie startowej w Boca Chica w Teksasie (Źródło: SpaceX)
Starship SN9 i Starship SN10 na platformie startowej w Boca Chica w Teksasie (Źródło: SpaceX) Starship SN9 i Starship SN10 na platformie startowej w Boca Chica w Teksasie (Źródło: SpaceX)

2 marca japoński miliarder Yusaku Maezawa, który wykupił pierwszy załogowy lot przy pomocy rakiety Starship, ogłosił, że zaprosi on do udziału w tym locie osiem osób wybranych spośród ogółu społeczeństwa.

Plan lotu (Źródło: dearMoon)Projekt pierwszej załogowej misji Starshipa, zwany dearMoon, ogłoszony został we wrześniu 2018 roku. Zapowiedziano wtedy, że Maezawa będzie jednym z pasażerów lotu, podczas którego Starship okrąży Księżyc. Dodatkowo miliarder miał zaprosić do udziału w locie artystów, aby mogli oni stworzyć dzieła zainspirowane takim doświadczeniem. Od tamtej pory plan uległ modyfikacji, jako że Maezawa uznał, iż każda osoba robiąca coś kreatywnego może być nazywana artystą. Obecnie projekt zakłada, że w misji weźmie udział w sumie od dziesięciu do dwunastu pasażerów, z czego osiem osób zostanie wybranych przez Maezawę spośród zgłoszeń, które mogą zostać wysłane przez każdą osobę, bez ograniczeń. 5 marca Maezawa poinformował, że otrzymano już ponad pół miliona zgłoszeń.

Maezawa ma w pełni sfinansować misję, dzięki czemu wybrane osoby nie poniosą żadnych kosztów. Wstępna rejestracja dostępna jest pod tym linkiem i będzie otwarta do 14 marca. Wstępny proces wyboru kandydatów ma ruszyć tydzień później, a na koniec maja zaplanowano finalne rozmowy oraz badania kontrolne. Decydujące mają być dwa kryteria: po pierwsze, czy potencjalny pasażer poprzez lot w kosmos może zrobić postępy w tym, czym się zajmuje, po drugie, czy będzie on chętny do pomocy i wsparcia pozostałych członków załogi, mających podobne aspiracje.

Start jest obecnie wstępnie planowany na 2023 rok, lecz konkretna data będzie zależeć od tempa rozwoju projektu rakiety Starship. Jest to nowa rakieta w pełni wielokrotnego użytku, nad którą pracuje obecnie SpaceX i ma ona umożliwić znaczące obniżenie kosztów dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz przeprowadzenie załogowych misji na Marsa. Plan misji zakłada trwający trzy dni lot w kierunku Księżyca, okrążenie go, a następnie trzydniowy lot powrotny. Planowana trajektoria przewiduje, że statek znajdzie się dalej od Ziemi, niż pojazdy programu Apollo. Będzie to pierwsza komercyjna misja załogowa poza orbitę Ziemi.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl