Opis tego, czym zajmuje się firma SpaceX, jakie są jej cele i plany na przyszłość.

O SpaceX

Aktualizacja: wtorek, 12 maja 2020 12:55

Jak SpaceX opisuje samych siebie?

SpaceX projektuje, buduje i wystrzeliwuje zaawansowane rakiety i statki kosmiczne. Firma została założona w 2002 roku, aby zrewolucjonizować kosmiczne technologie. Naszym głównym celem jest coś, czego nie udało się dokonać nigdy wcześniej: osiedlenie ludzi na innej planecie. Przesuwamy granice obecnych możliwości.

Historia SpaceX

SpaceX (Space Exploration Technologies) zostało założone przez Elona Muska w czerwcu 2002, aby obniżyć koszty dostępu do kosmosu. W 2006 roku – po zaledwie 4 latach – SpaceX wystrzeliło swoją pierwszą rakietę, Falcon 1. Pomimo tego, że kilka pierwszych startów nie powiodło się, w 2008 SpaceX zostało pierwszą prywatną firmą, która stworzyła rakietę na paliwo ciekłe, która wyniosła ładunek na orbitę okołoziemską.

Od tego czasu SpaceX rozwijało Falcona 9 – dwustopniową, 9-silnikową rakietę średniego udźwigu, oraz Dragona, kapsułę zdolną do wynoszenia ładunku i astronautów w kosmos. Falcon 9 i Dragon odbyły swój dziewiczy lot w 2010 roku, Falcon Heavy wystartował pierwszy raz w 2018 roku, a Dragon 2 w 2019 roku. Od tego czasu Falcon 9 pomyślnie ukończył ponad 80 lotów, Falcon Heavy odbył trzy loty, a Dragon znalazł się na orbicie ponad 20 razy. SpaceX chce, aby rodzina rakiet Falcon stała się pierwszymi na świecie rakietami wielokrotnego użytku i jest to cel, do którego firma dynamicznie dąży.

Poza zdobywaniem kolejnych klientów na wynoszenie komercyjnych ładunków w kosmos, SpaceX otrzymało kontrakty NASA w ramach programu CRS (Commercial Resupply Services) na wynoszenie towarów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jak i przywożenie materiałów z powrotem na Ziemię, i programu CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability) na dostarczanie astronautów na ISS i z powrotem. Oba te zadania mają wykonywać kapsuły Dragon odpowiednio w wersji towarowej oraz załogowej.

Pracownicy

Obecnie SpaceX ma ponad 7000 pracowników. Wielu z nich to weterani przemysłu kosmicznego. Elon Musk to dyrektor wykonawczy (CEO) oraz główny projektant firmy, nadzoruje również główne decyzje podejmowane w przedsiębiorstwie. Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna (COO) i prezydent, jest odpowiedzialna za codzienne operacje oraz zarządzanie relacjami z klientami w celu wspierania rozwoju firmy. Tom Mueller odpowiada za projekty silników Merlin 1C i 1D, obecnie jest konsultantem pomagającym przy rozwoju silnika Raptor. Jest on uważany za jednego z największych na świecie ekspertów z dziedziny napędu. Jest również jednym z założycieli firmy.

Rakiety i statki kosmiczne

Pełny artykuł: Opis rakiet i statków

Falcon 9

Według SpaceX, Falcon 9 to dwustopniowa rakieta, zaprojektowana i produkowana przez SpaceX dla niezawodnego i bezpiecznego transportu satelitów i statku Dragon na orbitę. Jako pierwsza rakieta całkowicie zaprojektowana w XXI wieku, Falcon 9 od początku był projektowany aby zmaksymalizować niezawodność. Prosta, dwustopniowa budowa Falcona 9 minimalizuje liczbę separacji, a 9 silników pierwszego stopnia pozwala na bezpieczne ukończenie misji nawet w przypadku awarii któregoś z nich.

Falcon 9 przeszedł do historii w 2012 roku, kiedy wyniósł na orbitę statek transportowy Dragon, który następnie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym samym SpaceX zostało pierwszą prywatną firmą, która “odwiedziła” stację. Od tego czasu SpaceX 14 razy dostarczyło ładunek na stację oraz zabrało ładunek ze stacji na Ziemię. Falcon 9 oraz Dragon od początku były projektowane w celu wynoszenia ludzi w kosmos. Razem z NASA, SpaceX ciągle pracuje, aby osiągnąć ten cel.

Falcon Heavy

SpaceX opisuje Falcona Heavy jako najmocniejszą rakietę świata, nieporównywalną z jakąkolwiek inną obecnie działającą rakietą. Z możliwością wyniesienia na orbitę ponad 53 ton – masą Boeinga 737 z pasażerami, bagażami i paliwem – Falcon Heavy może wynieść ponad dwa razy więcej niż najbliższy jego konkurent – Delta IV Heavy, przy ⅓ kosztu startu Delty. Falcon Heavy jest oparty na niezawodności Falcona 9. Jego pierwszy stopień to połączenie trzech pierwszych stopni Falcona 9. Łącznie 27 silników Merlin produkuje prawie 18 000 kN ciągu w czasie startu. Jedynie rakieta Saturn V, która ostatni raz startowała w 1973 roku, mogła wynieść na orbitę większy ładunek. Falcon Heavy został zaprojektowany z myślą o wynoszeniu ludzi w kosmos, a także powrocie na Księżyc lub locie na Marsa.

Dragon

Dragon to statek kosmiczny przeznaczony do wynoszenia ładunku i ludzi na orbitę. Dragon przeszedł do historii, kiedy w 2012 roku jako pierwszy prywatny statek zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i bezpiecznie powrócił na Ziemię. Wcześniej dokonały tego jedynie agencje rządowe. Jest to jedyny obecnie używany statek zdolny do sprowadzenia ładunku na Ziemię. Obecnie Dragon wynosi ładunki w kosmos, jednak od początku był projektowany, aby zabierać ze sobą ludzi. Na mocy porozumienia z NASA, SpaceX pracuje nad udoskonaleniem Dragona, aby mógł wynosić ludzi w kosmos.

Badania i rozwój

Pełny artykuł: Badania i rozwój

SpaceX aktualnie mocno skupia się nad odzyskiwaniem rakiet. W przeciwieństwie do innych rakiet, które wykorzystywane są raz i spadają do oceanu lub spalają się w atmosferze, pierwszy stopień Falcona 9 ląduje na platformie w pobliżu miejsca startu lub na autonomicznej barce na powierzchni oceanu. Po inspekcjach i naprawach może on ponownie wystartować. Statek Dragon także może odbywać więcej niż jeden lot. Dodatkowo SpaceX pracuje nad odzyskiwaniem osłon ładunku rakiet z rodziny Falcon oraz rozwija nową rakietę, Starship, która jest zaprojektowana do pełnego wielokrotnego użytku.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl