KPLO

Aktualizacja: czwartek, 11 sierpnia 2022 10:26 (edytuj)
Numer misji #176  
Data 5 sierpnia 2022, 01:08:48 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1052.6
Ładunek KPLO
Masa ładunku 678 kg
Docelowa orbita BLT (Ballistic Lunar Transfer)
Klient KARI, NASA
KPLO

KPLO (ang. Korea Pathfinder Lunar Orbiter – KPLO) to koreańska sonda, która ma zostać umieszczona na orbicie Księżyca. Będzie ona orbitować wokół Srebrnego Globu mając na pokładzie eksperyment obejmujący sieć tolerującą zakłócenia (ang. Disruption Tolerant Network) oraz pięć eksperymentów naukowych, w tym aparat o wysokiej czułości (ShadowCam) wykonany przez NASA. Orbiter ma zbadać księżycową topografię oraz zasoby, także w celu znalezienia potencjalnych miejsc lądowania dla przyszłego koreańskiego lądownika. Ma on także pomóc rozwinąć technologie eksploracji Srebrnego Globu, zmierzyć słabe księżycowe pole magnetyczne oraz zademonstrować „kosmiczny internet" – sieć tolerującą zakłócenia.

Sonda ma spędzić dziewięć miesięcy na orbicie eliptycznej o wysokości pomiędzy 100 km i 300 km nad powierzchnią Księżyca. Następnie ma zejść na orbitę kołową o wysokości 100 km, na której pozostanie przez trzy miesiące. Misja jest rozwijana i zarządzana przez koreańską agencję kosmiczną (KARI  Korea Aerospace Research Institute).

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl