SpaceX (oraz kilka innych firm, np. Boeing) złożyło wczoraj (15.11.2016) dokumenty niezbędne do uzyskania licencji na wykorzystywanie odpowiedniego pasma transmisji do internetu satelitarnego.

4425 satelitów! Szczegóły dot. internetu satelitarnego SpaceX, który pozwoli zarobić na kolonizację Marsa

środa, 16 listopada 2016 17:25 (edytuj)
4425 satelitów! Szczegóły dot. internetu satelitarnego SpaceX, który pozwoli zarobić na kolonizację Marsa

SpaceX (oraz kilka innych firm, np. Boeing) złożyło wczoraj (15.11.2016) dokumenty niezbędne do uzyskania licencji na wykorzystywanie odpowiedniego pasma transmisji do internetu satelitarnego.

To bardzo ważne wydarzenie, bo może w ogromny sposób zrewolucjonizować to w jaki sposób używany jest dzisiaj Internet. Pisaliśmy już o tym trochę tutaj. Do zarobienia są dziesiątki miliardów dolarów rocznie.

Co nowego wiemy?

- Konstelacja satelitów SpaceX składać się będzie z 4425 sztuk na Niskiej Orbicie Ziemi (LEO). Aby zrozumieć skalę - obecnie w kosmosie mamy 1400 satelitów, z czego 800 z nich na LEO. Działać one będą w 83 płaszczyznach orbitalnych, co oznacza przynajmniej 83 starty rakiet (prawdopodobnie więcej). Będą one latać na wysokości od 1110 km do 1325 km.

- Według SpaceX, średni czas ich zużycia wynosić będzie 5-7 lat, co jest okresem dużo krótszym niż międzynarodowe standardy i średnia (na ogół czas do deorbitacji wynosi 25 lat). Według firmy Elona Muska czas deorbitacji od "wyłączenia" satelity z floty będzie wynosić około roku. Ma to być możliwe dzięki wykonywaniu z góry zaplanowanych manewrów  obniżających orbitę. Po zakończeniu misji, satelita zostanie umieszczony na orbicie kołowej na wysokości 1075 km (bez zmiany inklinacji) i będzie stopniowo obniżał perygeum aż do zużycia paliwa, osiągając ok. 300 km. Następnie, satelita zostanie obrócony tak aby zmaksymalizować opór aerodynamiczny. W końcowej fazie satelita zatrzyma koła reakcyjne oraz wyładuje baterie w celach bezpieczeństwa i w ciągu kilku miesięcy perygeum obniży się na tyle że satelita spłonie w atmosferze.

- Usługa ma ruszyć po wystrzeleniu 800 satelitów w pierwszej fazie (fazie rozruchu). Na początku działanie systemu obejmie obszar USA kontynentalnego (USA, Hawaje, Puerto Rico, Wyspy Dziewicze, itp.). Docelowo będzie dostępny na całym świecie, co m.in. będzie wymagało wystrzelenia satelitów na orbity o większej inklinacji. Gdy konstelacja będzie gotowa, zapewni powszechny dostęp do internetu z każdego miejsca na Ziemi. Dzięki odpowiedniej kombinacji płaszczyzn orbitalnych o różnym nachyleniu (łącznie z orbitami bliskimi polarnym), w każdym punkcie na Ziemi w danym momencie powinien być widoczny co najmniej jeden satelita SpaceX na wysokości nie niższej niż 40 stopni nad horyzontem, przy czym wartość ta wzrasta na niższych szerokościach geograficznych.

- Spodziewany ping ma wynosić mniej niż 100ms. Według Muska będzie możliwa gra w sieci w gry FPP.

- Co wiemy o satelitach? Po pierwsze, będzie to ogromny przeskok w dziedzinie produkcji satelitów, które dotychczas były składane w pojedynczych sztukach. Teraz mówimy o setkach rocznie. Wymiary satelity to 4m x 1,8m x 1,2m, a waga wynosić ma 386kg. SpaceX samodzielnie ma się zająć projektem i produkcją satelitów, systemów naziemnych i terminali dla użytkownika końcowego (wielkości "pudełka do pizzy").

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl