W czwartek 5 marca firma Axiom Space ogłosiła podpisanie kontraktu ze SpaceX na transport prywatnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). 

Firma Axiom Space wybrała SpaceX do transportu astronautów na ISS

piątek, 6 marca 2020 16:11 (edytuj)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Źródło: Roskosmos)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Źródło: Roskosmos)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Źródło: Roskosmos) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (Źródło: Roskosmos)

W czwartek 5 marca firma Axiom Space ogłosiła podpisanie kontraktu ze SpaceX na transport prywatnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). 

Loty mają być wykonywane przy użyciu statku załogowego Dragon, wynoszonego na orbitę na szczycie rakiety Falcon 9. W misji na ISS ma lecieć dowódca wyszkolony przez firmę Axiom Space oraz trzech prywatnych astronautów. Astronauci mają spędzić w przestrzeni kosmicznej co najmniej dziesięć dni, w tym osiem na pokładzie stacji. 

Lot planowany jest najwcześniej na drugą połowę 2021 roku. Axiom Space planuje oferować do dwóch takich misji rocznie. Częstotliwość lotów będzie zależeć od koordynacji z pozostałymi działaniami przeprowadzanymi na ISS przez NASA i inne podmioty. Firma planuje w pełni zarządzać całą misją – w tym treningiem astronautów, wsparciem medycznym, rozwojem systemów podtrzymywania życia, zaopatrzeniem załogi, certyfikacjami bezpieczeństwa oraz działaniami na orbicie. 

Wizja artystyczna przedstawiająca komercyjne moduły po oddzieleniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: Axiom Space)Jest to kolejny krok związany z otwarciem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla użytku komercyjnego. W czerwcu 2019 roku NASA ogłosiła możliwość wykorzystania zasobów amerykańskiej części stacji przez podmioty prywatne oraz przeprowadzania prywatnych misji na ISS przy użyciu statków CST-100 Starliner oraz Dragon 2, które powstały na potrzeby programu komercyjnych lotów załogowych, mającego przywrócić zdolność transportu astronautów na orbitę z terenu Stanów Zjednoczonych. 

W styczniu NASA wybrała firmę Axiom Space do budowy nowych modułów ISS, które miałyby być dostarczane na stację od 2024 roku. Ich celem będzie stworzenie prywatnej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wśród nich ma znaleźć się między innymi moduł załogowy, moduł przeznaczony do badań i produkcji, moduł zasilania, a także moduł przeznaczony do obserwacji Ziemi. Po zakończeniu działania ISS, jej prywatna część będzie mogła oddzielić się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pełnić rolę samodzielnej, komercyjnej stacji kosmicznej. 

Źródła: Axiom Space (1), (2), (3), NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl