Komercyjne loty załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach programu NASA zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym trwają przygotowania, które obejmują zarówno astronautów, członków zespołów naziemnych, jak i pojazdy, które dostarczą ludzi na orbitę.

Ćwiczenia, testy i symulacje przed lotami załogowymi

niedziela, 28 października 2018 14:39 (edytuj)
Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley podczas treningu wewnątrz statku Dragon (Źródło: NASA/SpaceX)
Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley podczas treningu wewnątrz statku Dragon (Źródło: NASA/SpaceX)
Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley podczas treningu wewnątrz statku Dragon (Źródło: NASA/SpaceX) Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley podczas treningu wewnątrz statku Dragon (Źródło: NASA/SpaceX)

Komercyjne loty załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach programu NASA zbliżają się wielkimi krokami. W związku z tym trwają przygotowania, które obejmują zarówno astronautów, członków zespołów naziemnych, jak i pojazdy, które dostarczą ludzi na orbitę.

Astronauta Michael Hopkins podczas treningu w wirtualnej rzeczywistości (Źródło: NASA)Astronauci, którzy wezmą udział w komercyjnych lotach, muszą być przygotowani na wszelkie wyzwania, z jakimi mogą się spotkać na ISS. Dlatego ostatnio Sunita Williams, która ma wziąć udział w pierwszej operacyjnej misji Boeinga, a także Michael Hopkins, który przypisany jest do pierwszej operacyjnej misji SpaceX, trenowali spacery kosmiczne w Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości w Centrum Kosmicznym im. Johnsona (JSC) w Houston.

Trening ten jest stworzony w taki sposób, aby jak najlepiej oddawać rzeczywistość. Astronauci poprzez specjalne okulary widzą wirtualną reprezentację stacji kosmicznej i mogą ćwiczyć poruszanie się po zewnętrznej stronie ISS, wyznaczanie tras pomiędzy miejscami przeprowadzania różnych prac dookoła stacji, a także powrót do ISS po wykonaniu wszystkich zaplanowanych czynności. Całość odbywa się w warunkach symulowanego braku oporu. Takiej możliwości nie daje basen, w którym zazwyczaj astronauci NASA ćwiczą spacery kosmiczne pod wodą.

Kolejnym etapem przygotowań przed lotami załogowymi był trening związany z bezpieczeństwem naziemnym. 25 października zespoły z NASA, SpaceX oraz HSFS (ang. Human Space Flight Support – Biuro Wsparcia Załogowych Lotów Kosmicznych w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych) przeprowadziły w Kennedy Space Center ćwiczenia związane z triażem medycznym oraz ewakuacją medyczną. 

Podczas tego treningu symulowano najgorszy możliwy scenariusz, czyli awarię na platformie startowej oraz związany z tym wyciek paliwa hipergolicznego. U podstawy systemu ewakuacji platformy LC-39A zespół w trzech opancerzonych pojazdach MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) ewakuował osoby znajdujące się w pobliżu platformy. Trzy śmigłowce, zespoły ratunkowe oraz grupa triażowa spotkały się z ewakuowanymi osobami w wyznaczonym miejscu pomiędzy platformami LC-39A oraz LC-39B. 

Ćwiczenia związane z ewakuacją personelu i astronautów z platformy LC-39A (Źródło: NASA)Następnie osoby ewakuowane z platformy startowej zostały potraktowane przez służby ratunkowe tak, jakby były zanieczyszczone toksycznymi substancjami. Substancje zostały wykryte i zneutralizowane. Po tym symulowani pacjenci zostali ustabilizowani i przygotowani do transportu. Część z nich trafiło do kilku pobliskich szpitali, aby sprawdzić działanie systemu ratunkowego i upewnić się, że wypracowane procedury działają na każdym etapie. 

Były to drugie tego rodzaju ćwiczenia związane z programem komercyjnych lotów załogowych. Poprzednio, w czerwcu tego roku, podobny trening na platformie SLC-41 przeszły zespoły NASA, Boeinga oraz United Launch Alliance, które będą odpowiedzialne za dostarczanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną astronautów w statku CST-100 Starliner. Wcześniej ćwiczenia tego typu odbywały się regularnie w czasie programu wahadłowców.

Astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley, którzy mają polecieć na ISS w ramach pierwszej testowej misji załogowej kapsuły Dragon 2, wzięli także udział w symulacji procedur przedstartowych i startowych w siedzibie SpaceX, w Hawthorne, w Kalifornii. Testy mają przygotować astronautów do właściwego startu – wykorzystywano rzeczywisty interfejs kapsuły, a astronauci mieli na sobie takie kombinezony, w jakich polecą w kosmos.

Kilka dni temu w ośrodku testowym w McGregor w Teksasie przeprowadzono test statyczny pierwszego stopnia rakiety, który weźmie udział pierwszej, bezzałogowej misji statku Dragon. Rakieta została ustawiona na stanowisku testowym i zatankowana. Następnie na kilka minut uruchomiono 9 silników Merlin, aby upewnić się, że całość działa zgodnie z planem. Tego typu test przechodzi każdy nowy booster przed dostarczeniem go na platformę startową. 

Rakieta trafi teraz na Florydę, gdzie w najbliższym czasie zostanie połączona z drugim stopniem oraz statkiem załogowym Dragon. Jej start, zgodnie z opublikowanym niedawno przez NASA planem, powinien odbyć się w styczniu 2019 roku. Z kolei pierwszy, testowy start załogowy, w którym wezmą udział astronauci Robert Behnken i Douglas Hurley, planowany jest obecnie na czerwiec 2019 roku. 

Źródła: NASA (1), NASA (2), NASA (3), SpaceX, NASA (4)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl