Pierwsza testowa misja SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA.

Crew Demo-1

Aktualizacja: czwartek, 21 maja 2020 15:31 (edytuj)
Numer misji #76
Data 2 marca 2019, 08:49:03 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew Demo-1 Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1051.1
Ładunek Dragon 2 (D2-1/C202.1)
Masa ładunku 12055 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew Demo-1

Pierwsza testowa misja SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA, znana także jako DM-1 (ang. Demonstration Mission 1). Podczas tego lotu na orbitę został wyniesiony statek Dragon 2, który jest załogową wersją kapsuły Dragon, służącej obecnie do transportu sprzętu, zapasów i eksperymentów naukowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza misja załogowego Dragona przeprowadzona została bez udziału astronautów. Jej celem było sprawdzenie działania kapsuły w czasie startu, pobytu w przestrzeni kosmicznej oraz powrotu na Ziemię. Przetestowany został też m.in. system autonomicznego dokowania do ISS, dzięki któremu podczas misji załogowych kapsuła będzie mogła sama połączyć się ze stacją, bez wsparcia astronautów znajdujących się na pokładzie. Statek wylądował w Oceanie Atlantyckim 8 marca, o godzinie 14:45 czasu polskiego (13:45 UTC).

Rakieta Falcon 9 oraz kapsuła Dragon, które zostały użyte w czasie misji Crew Demo-1 (Źródło: SpaceX)

Test statyczny przed misją odbył się 24 stycznia.

Poniżej znajduje się nagranie ze startu Falcona 9 z misją Crew Demo-1.

Na poniższym nagraniu można zobaczyć cały proces dokowania statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Właz statku Dragon został zamknięty 7 marca, około 14 godzin przed odłączeniem kapsuły od stacji. 

Lądowanie Dragona i jego przenoszenie z wody na statek GO Searcher można zobaczyć poniżej. 

Źródła: NASASpaceFlight.com (1), NASASpaceFlight.com (2), NASA (1), NASA (2), Michael Sheetz, Stephen ClarkForum NSF

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl