SpaceX przeprowadziło dwunastą udaną misję w tym roku. Tym razem na orbitę został dostarczony statek Dragon, który dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie 29 czerwca, o godzinie 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC). 

Dragon w ramach misji CRS-15 dostarczony na orbitę

piątek, 29 czerwca 2018 11:57 (edytuj)
Falcon 9 przed startem z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 przed startem z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 przed startem z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 przed startem z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)

SpaceX przeprowadziło dwunastą udaną misję w tym roku. Tym razem na orbitę został wyniesiony statek transportowy Dragon, który dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta z kapsułą wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie 29 czerwca, o godzinie 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC). 

W ramach misji CRS-15 na ISS trafi ponad 2600 kg zapasów, sprzętu, części zamiennych i eksperymentów naukowych, wśród których znalazły się m.in.:

  • ECOSTRESS, urządzenie, które za pomocą radiometru będzie mierzyć temperaturę roślin na powierzchni Ziemi, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak wiele wody potrzebują rośliny, a także jak reagują na jej niedobór;
  • LEE, zapasowa końcówka (krańcowy efektor zatrzaskowy) ramienia zdalnie sterowanego manipulatora, Canadarm2, znajdującego się na ISS.

Podczas tego lotu wykorzystany został zarówno używany pierwszy stopień rakiety jak i kapsuła Dragon. Booster poprzednio brał udział w misji TESS w kwietniu tego roku, a statek wcześniej odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną w lipcu 2016 roku w ramach misji CRS-9

Tym razem jednak nie zdecydowano się na ponowne odzyskanie pierwszego stopnia Falcona 9. Ma to związek z wycofaniem z użytku rakiet w wersji Block 4, które mogły odbyć jedynie dwa loty bez znacznych i kosztownych napraw. Dopiero kolejna wersja, Block 5, będzie mogła zostać użyta znacznie więcej razy. Był to ostatni lot orbitalny Falcona 9 Block 4. 

Statek Dragon odłączył się od drugiego stopnia rakiety niecałe 10 minut po starcie, po czym rozłożył swoje panele słoneczne, które będą dostarczać energii do urządzeń pokładowych podczas następnych kilku dni lotu. Teraz kapsuła wykona serię manewrów orbitalnych, aby ostatecznie dotrzeć do orbitującego laboratorium w poniedziałek, 2 lipca. Jej złapanie przez robotyczne ramię Canadarm-2 zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Operację będą przeprowadzać astronauci NASA Ricky Arnold oraz Drew Feustel. Następnie operatorzy naziemni przejmą kontrolę nad ramieniem, aby zacumować kapsułę do modułu Harmony. Cały proces będzie można obejrzeć na żywo na NASA TV. Dragon będzie zacomowany do ISS przez około miesiąc, po czym wróci na Ziemię, lądując w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Pełne nagranie ze startu Falcona 9 z misją CRS-15 można zobaczyć poniżej. 

Źródła: NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl