piątek, 29 czerwca 2018 11:57 SpaceX przeprowadziło dwunastą udaną misję w tym roku. Tym razem na orbitę został dostarczony statek Dragon, który dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie 29 czerwca, o godzinie 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC). 

Dragon w ramach misji CRS-15 dostarczony na orbitę

Falcon 9 przed startem z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)

SpaceX przeprowadziło dwunastą udaną misję w tym roku. Tym razem na orbitę został wyniesiony statek transportowy Dragon, który dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta z kapsułą wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie 29 czerwca, o godzinie 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC). 

W ramach misji CRS-15 na ISS trafi ponad 2600 kg zapasów, sprzętu, części zamiennych i eksperymentów naukowych, wśród których znalazły się m.in.:

  • ECOSTRESS, urządzenie, które za pomocą radiometru będzie mierzyć temperaturę roślin na powierzchni Ziemi, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak wiele wody potrzebują rośliny, a także jak reagują na jej niedobór;
  • LEE, zapasowa końcówka (krańcowy efektor zatrzaskowy) ramienia zdalnie sterowanego manipulatora, Canadarm2, znajdującego się na ISS.

Podczas tego lotu wykorzystany został zarówno używany pierwszy stopień rakiety jak i kapsuła Dragon. Booster poprzednio brał udział w misji TESS w kwietniu tego roku, a statek wcześniej odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną w lipcu 2016 roku w ramach misji CRS-9

Tym razem jednak nie zdecydowano się na ponowne odzyskanie pierwszego stopnia Falcona 9. Ma to związek z wycofaniem z użytku rakiet w wersji Block 4, które mogły odbyć jedynie dwa loty bez znacznych i kosztownych napraw. Dopiero kolejna wersja, Block 5, będzie mogła zostać użyta znacznie więcej razy. Był to ostatni lot orbitalny Falcona 9 Block 4. 

Statek Dragon odłączył się od drugiego stopnia rakiety niecałe 10 minut po starcie, po czym rozłożył swoje panele słoneczne, które będą dostarczać energii do urządzeń pokładowych podczas następnych kilku dni lotu. Teraz kapsuła wykona serię manewrów orbitalnych, aby ostatecznie dotrzeć do orbitującego laboratorium w poniedziałek, 2 lipca. Jej złapanie przez robotyczne ramię Canadarm-2 zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Operację będą przeprowadzać astronauci NASA Ricky Arnold oraz Drew Feustel. Następnie operatorzy naziemni przejmą kontrolę nad ramieniem, aby zacumować kapsułę do modułu Harmony. Cały proces będzie można obejrzeć na żywo na NASA TV. Dragon będzie zacomowany do ISS przez około miesiąc, po czym wróci na Ziemię, lądując w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Pełne nagranie ze startu Falcona 9 z misją CRS-15 można zobaczyć poniżej. 

Źródła: NASA

Autorzy

Najbliższy start
2018-11-15 21:46
Es'hail 2
Data 15 listopada 2018
Godzina 21:46 czasu polskiego
Okno startowe 103 minuty
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony