CRS-15

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:37 (edytuj)
Numer misji #64  
Data 29 czerwca 2018, 11:42:42 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-15 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1045.2
Ładunek Dragon (D1-17/C111.2), ECOSTRESS, LEE
Masa ładunku Dragon + 2697 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-15

ECOSTRESS podczas testów wibracyjnych (Źródło: NASA-JPL/Caltech)Piętnasty start w ramach kontraktu CRS na transport ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Towarowa kapsuła Dragon dostarczy na ISS m.in.:

  • ECOSTRESS, urządzenie, które za pomocą radiometru będzie mierzyć temperaturę roślin na powierzchni Ziemi, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak wiele wody potrzebują rośliny, a także jak reagują na jej niedobór;
  • LEE, zapasową końcówkę (krańcowy efektor zatrzaskowy) ramienia zdalnie sterowanego manipulatora, Canadarm2, znajdującego się na ISS.

Podczas tego lotu wykorzystany został sprawdzony w locie pierwszy stopień Falcona 9, który wcześniej wziął udział w misji TESS. Tym razem nie odzyskano rakiety, ponieważ SpaceX nie planuje wykorzystywania boosterów w wersji starszej niż Block 5 więcej niż dwa razy. Kapsuła Dragon również odbyła swój drugi lot. Po raz pierwszy dostarczyła ona ładunek na ISS w lipcu 2016 roku w ramach misji CRS-9.

Test statyczny przed misją odbył się 23 czerwca.

Źródła: NASA (1), NASA (2)Forum NSF, Spaceflight101

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl