Falcon 9 z powodzeniem wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral 5 grudnia o godzinie 18:29 czasu polskiego (17:29 UTC) i umieścił na orbicie towarową kapsułę Dragon, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów

Dragon wyniesiony na orbitę w ramach misji CRS-19

czwartek, 5 grudnia 2019 19:08 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją CRS-19 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją CRS-19 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją CRS-19 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie SLC-40 przed startem z misją CRS-19 (Źródło: SpaceX)

Falcon 9 z powodzeniem wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral 5 grudnia o godzinie 18:29 czasu polskiego (17:29 UTC) i umieścił na orbicie towarową kapsułę Dragon, która dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów. Separacja statku Dragon nastąpiła niecałe 10 minut po starcie. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Kapsuła Dragon wykorzystana podczas tego startu wzięła wcześniej udział w dwóch misjach: CRS-6 w kwietniu 2015 roku oraz CRS-13 w grudniu 2017 roku. Tym razem na pokładzie statku znalazło się ponad 2600 kg ładunku, w tym m.in. 256 kg zapasów, 977 kg ładunków naukowych i 65 kg sprzętu do spacerów kosmicznych. Eksperymenty naukowe zostały dokładniej opisane w artykule zapowiadającym start.

Kolejnym krokiem będzie cumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zaplanowane na 8 grudnia. Dragon zostanie złapany przy użyciu robotycznego ramienia zainstalowanego na zewnątrz stacji, a następnie zacumowany. Proces zbliżania się, przechwycenia statku oraz cumowania będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 10:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Dragon pozostanie na stacji przez około miesiąc, a następnie wróci na Ziemię z ładunkiem o masie ok. 1700 kg, lądując przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Spokojnego.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl