CRS-13

Aktualizacja: niedziela, 25 października 2020 12:32 (edytuj)
Numer misji #51  
Data 15 grudnia 2017, 16:36:09 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-13 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1035.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Masa ładunku Dragon + 2205 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-13

Trzynasty start w ramach kontraktu CRS na dostarczanie ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W ramach tego startu na ISS zostały dostarczone m.in.:

  • TSIS-1, instrumenty mające badać dokładną ilość energii otrzymywanej od Słońca oraz jej zmiany, co m.in. pozwoli tworzyć lepsze i dokładniejsze modele zmian klimatycznych
  • SDS, eksperyment mający zmierzyć ilość znajdujących się na orbicie śmieci kosmicznych, które są na tyle niewielkie, że niemożliwe jest ich wykrywanie z Ziemi (50 do 500 mikrometrów)

Był to pierwszy od sierpnia 2016 roku start z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, która uległa zniszczeniu podczas eksplozji Falcona 9 w trakcie przeprowadzania testu statycznego przed misją Amos-6, 1 września 2016 roku. Co równie istotne, był to pierwszy start dla NASA, podczas którego wykorzystany został sprawdzony w locie pierwszy stopień (wcześniej poleciał w kosmos podczas misji CRS-11). Dla użytej podczas tej misji kapsuły Dragon również nie był to pierwszy lot. Raz odwiedziła już ona ISS, w ramach misji CRS-6. Po separacji drugiego stopnia booster wylądował na Landing Zone 1, na Cape Canaveral.

Źródła: US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl