SpaceX przeprowadziło drugą udaną misję w ciągu nieco ponad 49 godzin. Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base i wyniosła na orbitę dziesięć satelitów Iridium NEXT. Pierwszy stopień wylądował na platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym.

Druga weekendowa misja – Iridium-2 – zakończona sukcesem

niedziela, 25 czerwca 2017 23:39 (edytuj)
Druga weekendowa misja – Iridium-2 – zakończona sukcesem

W Vandenberg Air Force Base przeprowadzono kolejny udany start rakiety. Firma SpaceX wystrzeliła Falcona 9 o godzinie 22:25 czasu polskiego (20:25 UTC) z platformy startowej SLC-4E. Na jej szczycie znalazło się dziesięć satelitów Iridium NEXT, które zostały dostarczone na niską orbitę okołoziemską (LEO). Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na autonomicznej platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Była to dziewiąta misja Falcona 9 w tym roku.

Druga tegoroczna misja SpaceX z zachodniego wybrzeża miała na celu wyniesienie w kosmos kolejnych dziesięciu satelitów konstelacji Iridium NEXT. Wypuszczanie satelitów rozpoczęło się około 57 minut po starcie i zakończyło się 15 minut później. Start z pierwszymi dziesięcioma satelitami Iridium odbył się w styczniu bieżącego roku. W ciągu najbliższych miesięcy Falcon 9 wyniesie na orbitę kilkadziesiąt kolejnych satelitów tej konstelacji.

Udało się również po raz drugi wylądować pierwszym stopniem rakiety po starcie z zachodniego wybrzeża. Rakieta po niecałych ośmiu minutach osiadła na platformie JRTI na Oceanie Spokojnym. Chociaż CEO SpaceX, Elon Musk poinformował na kilkadziesiąt minut przed startem, że ze względu na trudne warunki pogodowe statek musiał zostać przeniesiony w inne miejsce i lądowanie może być bardzo trudne, ostatecznie udało się bezpiecznie wykonać manewr lądowania. Było to trzynaste udane lądowanie boostera firmy SpaceX i ósme na wodzie.

Sped up version of today's rocket landing on the Droneship Just Read the Instructions (guess it did)

Post udostępniony przez Elon Musk (@elonmusk) 25 Cze, 2017 o 2:41 PDT

Podczas dzisiejszej misji po raz pierwszy wykorzystano nowe lotki sterowe, które pomagają naprowadzić lądujący pierwszy stopień na miejsce docelowe. Lotki sterowe to cztery elementy przypominające siatkę, zamocowane w górnej części pierwszego stopnia rakiety. W czasie wejścia w atmosferę są używane do sterowania boosterem. Dotychczas były jednorazowego użytku, ponieważ ze względu na ogromną temperaturę towarzyszącą ponownemu wejściu w atmosferę ziemską ulegały zniszczeniu, często mocno wypalając się. Nowe lotki są większe i zbudowano je z tytanu. Poza tym, że pozwalają na lepsze manewrowanie pierwszym stopniem, powinny być również w stanie wykonać więcej niż jeden lot. Na nagraniu z lądowania można było zauważyć, że powrót na ziemię znoszą dużo lepiej niż poprzednia wersja.

SpaceX ustanowiło dzisiaj nowy rekord pomiędzy dwiema misjami swoich rakiet. Poprzedni start z misją BulgariaSat-1, z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego odbył się 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego (19:10 UTC), a więc ostatecznie pomiędzy wystrzeleniem jednej i drugiej rakiety minęło 49 godzin i 15 minut.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl