niedziela, 25 czerwca 2017 23:39 SpaceX przeprowadziło drugą udaną misję w ciągu nieco ponad 49 godzin. Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base i wyniosła na orbitę dziesięć satelitów Iridium NEXT. Pierwszy stopień wylądował na platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym.

Druga weekendowa misja – Iridium-2 – zakończona sukcesem

W Vandenberg Air Force Base przeprowadzono kolejny udany start rakiety. Firma SpaceX wystrzeliła Falcona 9 o godzinie 22:25 czasu polskiego (20:25 UTC) z platformy startowej SLC-4E. Na jej szczycie znalazło się dziesięć satelitów Iridium NEXT, które zostały dostarczone na niską orbitę okołoziemską (LEO). Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na autonomicznej platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Była to dziewiąta misja Falcona 9 w tym roku.

Druga tegoroczna misja SpaceX z zachodniego wybrzeża miała na celu wyniesienie w kosmos kolejnych dziesięciu satelitów konstelacji Iridium NEXT. Wypuszczanie satelitów rozpoczęło się około 57 minut po starcie i zakończyło się 15 minut później. Start z pierwszymi dziesięcioma satelitami Iridium odbył się w styczniu bieżącego roku. W ciągu najbliższych miesięcy Falcon 9 wyniesie na orbitę kilkadziesiąt kolejnych satelitów tej konstelacji.

Udało się również po raz drugi wylądować pierwszym stopniem rakiety po starcie z zachodniego wybrzeża. Rakieta po niecałych ośmiu minutach osiadła na platformie JRTI na Oceanie Spokojnym. Chociaż CEO SpaceX, Elon Musk poinformował na kilkadziesiąt minut przed startem, że ze względu na trudne warunki pogodowe statek musiał zostać przeniesiony w inne miejsce i lądowanie może być bardzo trudne, ostatecznie udało się bezpiecznie wykonać manewr lądowania. Było to trzynaste udane lądowanie boostera firmy SpaceX i ósme na wodzie.

Sped up version of today's rocket landing on the Droneship Just Read the Instructions (guess it did)

Post udostępniony przez Elon Musk (@elonmusk) 25 Cze, 2017 o 2:41 PDT

Podczas dzisiejszej misji po raz pierwszy wykorzystano nowe lotki sterowe, które pomagają naprowadzić lądujący pierwszy stopień na miejsce docelowe. Lotki sterowe to cztery elementy przypominające siatkę, zamocowane w górnej części pierwszego stopnia rakiety. W czasie wejścia w atmosferę są używane do sterowania boosterem. Dotychczas były jednorazowego użytku, ponieważ ze względu na ogromną temperaturę towarzyszącą ponownemu wejściu w atmosferę ziemską ulegały zniszczeniu, często mocno wypalając się. Nowe lotki są większe i zbudowano je z tytanu. Poza tym, że pozwalają na lepsze manewrowanie pierwszym stopniem, powinny być również w stanie wykonać więcej niż jeden lot. Na nagraniu z lądowania można było zauważyć, że powrót na ziemię znoszą dużo lepiej niż poprzednia wersja.

SpaceX ustanowiło dzisiaj nowy rekord pomiędzy dwiema misjami swoich rakiet. Poprzedni start z misją BulgariaSat-1, z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego odbył się 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego (19:10 UTC), a więc ostatecznie pomiędzy wystrzeleniem jednej i drugiej rakiety minęło 49 godzin i 15 minut.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
Zuma
Czas startu listopad/grudzień 2017
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Zuma
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony