Firma Firefly Aerospace ogłosiła 20 maja, że podpisała kontrakt ze SpaceX na dostarczenie na orbitę lądownika księżycowego Blue Ghost za pomocą rakiety Falcon 9 w 2023 roku.

Falcon 9 wystrzeli w kosmos lądownik księżycowy firmy Firefly

sobota, 22 maja 2021 13:51 (edytuj)
Wizualizacja przedstawiająca lądownik Blue Ghost na powierzchni Księżyca (Źródło: Business Wire)
Wizualizacja przedstawiająca lądownik Blue Ghost na powierzchni Księżyca (Źródło: Business Wire)
Wizualizacja przedstawiająca lądownik Blue Ghost na powierzchni Księżyca (Źródło: Business Wire) Wizualizacja przedstawiająca lądownik Blue Ghost na powierzchni Księżyca (Źródło: Business Wire)

Firma Firefly Aerospace ogłosiła 20 maja, że podpisała kontrakt ze SpaceX na dostarczenie na orbitę lądownika księżycowego Blue Ghost za pomocą rakiety Falcon 9 w 2023 roku. Na pokładzie lądownika ma znaleźć się dziesięć ładunków dla NASA w ramach programu CLPS, którego celem jest wykorzystanie możliwości sektora prywatnego do szybkiego wysyłania ładunków na Księżyc.

Firefly jest podekscytowane, że może wykorzystać wydajność i niezawodność rakiety Falcon 9, aby napędzić lądownik Blue Ghost w czasie pierwszej fazy jego podróży na Księżyc.
— Shea Ferring, starszy wiceprezydent ds. pojazdów kosmicznych, Firefly Aerospace

Skorzystanie z rakiety Falcon 9 pozwoli na lot w kierunku Księżyca przy minimalnym zużyciu paliwa samego lądownika, dzięki czemu na powierzchnię Srebrnego Globu zostanie dostarczony ładunek o łącznej masie ponad 150 kg. Ma on wspomóc badania naukowe powierzchni i przyczynić się do trwałej obecności człowieka na Księżycu w ramach programu Artemis.

Blue Ghost ma wylądować na księżycowym Morzu Przesileń (ang. Mare Crisium), które jest nisko położoną równiną, a następnie działać na powierzchni przez pełny księżycowy dzień (około 14 ziemskich dni), a także część nocy.

NASA przyznała Firefly warty 93,3 miliona dolarów kontrakt na dostarczenie ładunku na Księżyc za pomocą lądownika Blue Ghost w lutym bieżącego roku. Jest on częścią programu NASA CLPS (ang. Commercial Lunar Payload Services), w ramach którego NASA wykupuje u komercyjnych dostawców usługi szybkiego dostarczania ładunków na powierzchnię Srebrnego Globu. Firma Firefly jest odpowiedzialna za całą misję, w tym integrację ładunku, start z Ziemi, lądowanie na Księżycu i działania na powierzchni. SpaceX jak do tej pory otrzymało kontrakty na wystrzelenie ładunku podczas pięciu z sześciu misji przyznanych przez NASA różnym firmom w ramach programu CLPS.

Lądownik jest częścią szerszej inicjatywy firmy Firefly, której celem jest stworzenie kosmicznego systemu transportowego. Tom Markusic, dyrektor wykonawczy firmy, powiedział, że kontrakt na lądownik pozwolił zweryfikować ogólne plany firmy. Misja ta będzie pierwszym lotem lądownika Blue Ghost.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl