Rakieta Falcon 9 i satelita Amos-6 zostały zniszczone w eksplozji na platformie startowej, do której doszło w czwartek podczas przygotowań do rutynowego naziemnego testu statycznego rakiety (ang. static fire test) przed sobotnim startem.

Falcon 9 zniszczony w wyniku eksplozji na platformie startowej

czwartek, 1 września 2016 23:07 (edytuj)
Falcon 9 zniszczony w wyniku eksplozji na platformie startowej

Rakieta Falcon 9 i satelita Amos-6 zostały zniszczone w eksplozji na platformie startowej, do której doszło w czwartek podczas przygotowań do rutynowego naziemnego testu statycznego rakiety (ang. static fire test) przed sobotnim startem. Do zdarzenia doszło o 9:07 lokalnego czasu (15:07 czasu polskiego), kilka minut przed zakończeniem odliczania do uruchomienia silników pierwszego stopnia. Nie wiadomo dokładnie na jakim etapie odliczania znajdowała się rakieta, ale automatyczna sekwencja startowa została już uruchomiona i zbiorniki z kerozyną (RP-1) i ciekłym tlenem (LOX) były pełne.

SpaceX za pośrednictwem Twittera opublikował oświadczenie potwierdzające, że doszło do “anomalii na platformie startowej”, w wyniku której rakieta oraz satelita Amos-6 uległy zniszczeniu. Żaden człowiek nie ucierpiał z powodu eksplozji. Jest to drugi przypadek kiedy Falcon 9 został zniszczony, po tym jak w czerwcu 2015 podczas misji CRS-7 w trakcie lotu doszło do nagłego wzrostu ciśnienia w zbiorniku ciekłego tlenu w drugim stopniu, co doprowadziło do rozerwania zbiornika i zniszczenia rakiety.

Elon Musk napisał na Twitterze, że problem wystąpił w okolicach zbiornika z ciekłym tlenem w drugim stopniu rakiety. Nie wiadomo jednak jeszcze jakie są dokładne przyczyny eksplozji.

Firma Spacecom, operator satelity Amos-6 wartego prawie 200 mln $, nie potwierdziła czy był on w pełni ubezpieczony na wypadek problemów przed startem. Standardowa polisa ubezpieczeniowa dla satelitów powinna pokrywać ryzyko podczas testu statycznego, jednakże nie ma pewności jak było w tym przypadku.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl