czwartek, 1 września 2016 23:07 Rakieta Falcon 9 i satelita Amos-6 zostały zniszczone w eksplozji na platformie startowej, do której doszło w czwartek podczas przygotowań do rutynowego naziemnego testu statycznego rakiety (ang. static fire test) przed sobotnim startem.

Falcon 9 zniszczony w wyniku eksplozji na platformie startowej

Rakieta Falcon 9 i satelita Amos-6 zostały zniszczone w eksplozji na platformie startowej, do której doszło w czwartek podczas przygotowań do rutynowego naziemnego testu statycznego rakiety (ang. static fire test) przed sobotnim startem. Do zdarzenia doszło o 9:07 lokalnego czasu (15:07 czasu polskiego), kilka minut przed zakończeniem odliczania do uruchomienia silników pierwszego stopnia. Nie wiadomo dokładnie na jakim etapie odliczania znajdowała się rakieta, ale automatyczna sekwencja startowa została już uruchomiona i zbiorniki z kerozyną (RP-1) i ciekłym tlenem (LOX) były pełne.

SpaceX za pośrednictwem Twittera opublikował oświadczenie potwierdzające, że doszło do “anomalii na platformie startowej”, w wyniku której rakieta oraz satelita Amos-6 uległy zniszczeniu. Żaden człowiek nie ucierpiał z powodu eksplozji. Jest to drugi przypadek kiedy Falcon 9 został zniszczony, po tym jak w czerwcu 2015 podczas misji CRS-7 w trakcie lotu doszło do nagłego wzrostu ciśnienia w zbiorniku ciekłego tlenu w drugim stopniu, co doprowadziło do rozerwania zbiornika i zniszczenia rakiety.

Elon Musk napisał na Twitterze, że problem wystąpił w okolicach zbiornika z ciekłym tlenem w drugim stopniu rakiety. Nie wiadomo jednak jeszcze jakie są dokładne przyczyny eksplozji.

Firma Spacecom, operator satelity Amos-6 wartego prawie 200 mln $, nie potwierdziła czy był on w pełni ubezpieczony na wypadek problemów przed startem. Standardowa polisa ubezpieczeniowa dla satelitów powinna pokrywać ryzyko podczas testu statycznego, jednakże nie ma pewności jak było w tym przypadku.

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony