piątek, 22 czerwca 2018 01:09 Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) właśnie przyznały firmie SpaceX warty 130 milionów dolarów kontrakt na wyniesienie na orbitę satelity AFSPC-52. Misja, która ma się odbyć w 2020 roku ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zostanie przeprowadzona z użyciem rakiety Falcon Heavy.

Falcon Heavy wyniesie na orbitę satelitę AFSPC-52

Falcon Heavy przed startem z misją demonstracyjną (Źródło: SpaceX)

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) właśnie przyznały firmie SpaceX kontrakt na wyniesienie na orbitę satelity Air Force Space Command-52 (AFSPC-52). Misja, która ma się odbyć ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zostanie przeprowadzona z użyciem rakiety Falcon Heavy. Cały kontrakt, obejmujący budowę rakiety, wystrzelenie jej i dostarczenie satelity na docelową orbitę, jest warty 130 milionów dolarów. Misja AFSPC-52 ma zostać przeprowadzona do września 2020 roku. Jako że jest ona tajna, nie wiadomo, na jaką dokładnie orbitę ma trafić satelita.

Oświadczenie w tej sprawie wydała dyrektor operacyjna (COO) SpaceX, Gwynne Shotwell:

SpaceX jest zaszczycone decyzją Sił Powietrznych o wyborze Falcona Heavy do przeprowadzenia misji AFSPC-52. W imieniu wszystkich pracowników chcę podziękować Siłom Powietrznym za certyfikowanie Falcona Heavy, za przyznanie nam tej niezwykle ważnej misji, za zaufanie i wiarę w naszą firmę. SpaceX z przyjemnością w dalszym ciągu będzie oferować amerykańskim podatnikom najbardziej opłacalne i niezawodne usługi związane z przeprowadzaniem istotnych dla bezpieczeństwa narodowego misji kosmicznych.

Jest to kolejny już kontrakt, w ramach którego SpaceX ma wystrzelić rakietę z ładunkiem dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Pierwsze z nich zostały przyznane już w 2012 roku – na start rakiety Falcon 9 z sondą DSCOVR, który odbył się w lutym 2015 roku (za start odpowiedzialne były Siły Powietrzne w imieniu NASA i NOAA), oraz na start Falcona Heavy z testową misją STP-2, który odbędzie się najwcześniej pod koniec października 2018 roku. Następnie, w 2015 roku, po tym, jak rakieta Falcon 9 została certyfikowana przez USAF do startów z satelitami wojskowymi, firma otrzymała kontrakt na dostarczenie na orbitę satelity GPS trzeciej generacji (GPS III). Start ten jest obecnie zaplanowany na ostatni kwartał bieżącego roku. Następnie, w 2017 oraz 2018 roku, Siły Powietrzne przyznały SpaceX kontrakty na wyniesienie kolejnych trzech satelitów GPS III. Mają one trafić na orbitę w latach 2019 - 2020.

Źródła: US Department of Defense (1), Los Angeles Air Force Base, Chris Gebhardt, SpaceX, SpaceNews.com, US Department of Defense (2)

Autorzy

Najbliższy start
2018-07-22 7:50
Telstar 19 VANTAGE
Data 22 lipca 2018
Godzina 07:50 czasu polskiego
Okno startowe 240 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Telstar 19 VANTAGE
Wkrótce
2018-08-02 19:21
Zakończenie misji CRS-15

Już 2 sierpnia, o godzinie 19:21 czasu polskiego (17:21 UTC) ma nastąpić odłączenie kapsuły Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja CRS-15 rozpoczęła się 29 czerwca, a statek zadokował do ISS 2 lipca. Proces jego odłączania od stacji będzie można śledzić na żywo na NASA TV. Kilka godzin później Dragon wróci na Ziemię i wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym, niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony