Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) właśnie przyznały firmie SpaceX warty 130 milionów dolarów kontrakt na wyniesienie na orbitę satelity AFSPC-52. Misja, która ma się odbyć w 2020 roku ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zostanie przeprowadzona z użyciem rakiety Falcon Heavy.

Falcon Heavy wyniesie na orbitę satelitę AFSPC-52

piątek, 22 czerwca 2018 01:09 (edytuj)
Falcon Heavy przed startem z misją demonstracyjną (Źródło: SpaceX)
Falcon Heavy przed startem z misją demonstracyjną (Źródło: SpaceX)
Falcon Heavy przed startem z misją demonstracyjną (Źródło: SpaceX) Falcon Heavy przed startem z misją demonstracyjną (Źródło: SpaceX)

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) właśnie przyznały firmie SpaceX kontrakt na wyniesienie na orbitę satelity Air Force Space Command-52 (AFSPC-52). Misja, która ma się odbyć ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zostanie przeprowadzona z użyciem rakiety Falcon Heavy. Cały kontrakt, obejmujący budowę rakiety, wystrzelenie jej i dostarczenie satelity na docelową orbitę, jest warty 130 milionów dolarów. Misja AFSPC-52 ma zostać przeprowadzona do września 2020 roku. Jako że jest ona tajna, nie wiadomo, na jaką dokładnie orbitę ma trafić satelita.

Oświadczenie w tej sprawie wydała dyrektor operacyjna (COO) SpaceX, Gwynne Shotwell:

SpaceX jest zaszczycone decyzją Sił Powietrznych o wyborze Falcona Heavy do przeprowadzenia misji AFSPC-52. W imieniu wszystkich pracowników chcę podziękować Siłom Powietrznym za certyfikowanie Falcona Heavy, za przyznanie nam tej niezwykle ważnej misji, za zaufanie i wiarę w naszą firmę. SpaceX z przyjemnością w dalszym ciągu będzie oferować amerykańskim podatnikom najbardziej opłacalne i niezawodne usługi związane z przeprowadzaniem istotnych dla bezpieczeństwa narodowego misji kosmicznych.

Jest to kolejny już kontrakt, w ramach którego SpaceX ma wystrzelić rakietę z ładunkiem dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Pierwsze z nich zostały przyznane już w 2012 roku – na start rakiety Falcon 9 z sondą DSCOVR, który odbył się w lutym 2015 roku (za start odpowiedzialne były Siły Powietrzne w imieniu NASA i NOAA), oraz na start Falcona Heavy z testową misją STP-2, który odbędzie się najwcześniej pod koniec października 2018 roku. Następnie, w 2015 roku, po tym, jak rakieta Falcon 9 została certyfikowana przez USAF do startów z satelitami wojskowymi, firma otrzymała kontrakt na dostarczenie na orbitę satelity GPS trzeciej generacji (GPS III). Start ten jest obecnie zaplanowany na ostatni kwartał bieżącego roku. Następnie, w 2017 oraz 2018 roku, Siły Powietrzne przyznały SpaceX kontrakty na wyniesienie kolejnych trzech satelitów GPS III. Mają one trafić na orbitę w latach 2019 - 2020.

Źródła: US Department of Defense (1), Los Angeles Air Force Base, Chris Gebhardt, SpaceX, SpaceNews.com, US Department of Defense (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl