W piątek 24 maja o godzinie 4:30 czasu polskiego (2:30 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniósł na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów konstelacji Starlink, która w przyszłości ma zapewniać dostęp do Internetu na całej Ziemi.

Misja Starlink-1 zakończona powodzeniem

piątek, 24 maja 2019 05:36 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink (Źródło: SpaceX)

W piątek 24 maja o godzinie 4:30 czasu polskiego (2:30 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy SLC-40 na Cape Canaveral i wyniósł na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów konstelacji Starlink, która w przyszłości ma zapewniać dostęp do Internetu na całej Ziemi.

Pierwsze dwa testowe satelity Starlink, nazwane Tintin A oraz Tintin B, trafiły na orbitę jako dodatkowy ładunek w lutym 2018 roku podczas misji PAZ. Za ich pomocą przeprowadzono pierwsze testy przesyłu danych za pomocą satelitów, jednakże konstrukcyjnie znacząco różniły się one od wersji produkcyjnej. Struktura nowych satelitów jest płaska, co pozwoliło na umieszczenie aż 60 egzemplarzy pod osłoną ładunku rakiety Falcon 9. Każdy z nich wyposażony jest w pojedynczy rozkładany panel słoneczny, a do manewrów orbitalnych wykorzystywać ma silnik Halla napędzany kryptonem.

Konstelacja Starlink ma dostarczać usługę dostępu do szybkiego Internetu w każdym miejscu na Ziemi. Może to być szczególnie użyteczne w miejscach, gdzie obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony. Docelowo w kosmosie ma się znaleźć prawie 12 tysięcy satelitów. Umieszczenie konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) pozwoli na znaczące zmniejszenie opóźnień w porównaniu do istniejącego Internetu satelitarnego, który wykorzystuje satelity na orbicie geostacjonarnej (GEO), znajdujące się ponad 35 tysięcy kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Satelity zostały uwolnione na wysokości ok. 440 km i mają za pomocą własnego napędu podnieść swoją orbitę do 550 km. Zależnie od tego, jak będą się one sprawowały podczas testów, w tym roku SpaceX planuje od dwóch do sześciu kolejnych startów z satelitami konstelacji. Aby rozpocząć dostarczanie komercyjnych usług, firma potrzebuje ok. 800 satelitów na orbicie. Wystrzelone podczas tej misji satelity nie są ostateczną wersją – firma planuje ich iteracyjny rozwój. Poinformowano już między innymi, że kolejne egzemplarze są zaprojektowane tak, aby całkowicie spalać się w atmosferze po zakończeniu pracy na orbicie.

Podczas tego startu wykorzystany został pierwszy stopień Falcona 9, który wziął już wcześniej udział w dwóch misjach – Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku oraz oraz Iridium-8 w styczniu bieżącego roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznym statku Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl