poniedziałek, 8 stycznia 2018 02:27 SpaceX z powodzeniem przeprowadziło pierwszą tegoroczną misję – Zuma. Tym razem rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Start odbył się na samym początku dwugodzinnego okna startowego – 8 stycznia, o godzinie 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC).

Misja Zuma zakończona powodzeniem

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło pierwszą tegoroczną misję. Tym razem rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Start odbył się na samym początku dwugodzinnego okna startowego – 8 stycznia, o godzinie 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC).

Na szczycie rakiety znalazł się tajemniczy ładunek Zuma. O satelicie wiadomo tylko tyle, że odpowiedzialna za niego jest firma Northrop Grumman, ale faktycznym klientem jest jedna z agencji rządowych, której nazwa nie została zdradzona.

W przeciwieństwie do zwykłych misji z komercyjnymi ładunkami, tym razem firma SpaceX nie transmitowała na żywo momentu odrzucenia osłon ładunku i jego umieszczenia na orbicie. Zamiast tego skupiono się na lądowaniu pierwszego stopnia rakiety. Ze względu na prawdopodobnie niską masę satelity i docelową orbitę, możliwe było lądowanie na lądzie – na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Było to 21. udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Początkowo start miał się odbyć w połowie listopada. Wtedy jednak wykryto nieprawidłowości podczas testu osłon ładunku dla innego klienta. Firma SpaceX zdecydowała więc o przesunięciu startu do momentu upewnienia się, że owiewki dla Zumy nie są wadliwe.

Całość można obejrzeć na poniższym nagraniu.

Autorzy

Najbliższy start
Falcon Heavy Demo Flight
Czas startu koniec stycznia 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2, OCISLY
Rakieta Falcon Heavy
Ładunek Tesla Roadster
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony