poniedziałek, 8 stycznia 2018 02:27 SpaceX z powodzeniem przeprowadziło pierwszą tegoroczną misję – Zuma. Tym razem rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Start odbył się na samym początku dwugodzinnego okna startowego – 8 stycznia, o godzinie 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC).

Misja Zuma zakończona powodzeniem

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło pierwszą tegoroczną misję. Tym razem rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Start odbył się na samym początku dwugodzinnego okna startowego – 8 stycznia, o godzinie 02:00 czasu polskiego (01:00 UTC).

Na szczycie rakiety znalazł się tajemniczy ładunek Zuma. O satelicie wiadomo tylko tyle, że odpowiedzialna za niego jest firma Northrop Grumman, ale faktycznym klientem jest jedna z agencji rządowych, której nazwa nie została zdradzona.

W przeciwieństwie do zwykłych misji z komercyjnymi ładunkami, tym razem firma SpaceX nie transmitowała na żywo momentu odrzucenia osłon ładunku i jego umieszczenia na orbicie. Zamiast tego skupiono się na lądowaniu pierwszego stopnia rakiety. Ze względu na prawdopodobnie niską masę satelity i docelową orbitę, możliwe było lądowanie na lądzie – na Landing Zone 1, na Cape Canaveral. Było to 21. udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Początkowo start miał się odbyć w połowie listopada. Wtedy jednak wykryto nieprawidłowości podczas testu osłon ładunku dla innego klienta. Firma SpaceX zdecydowała więc o przesunięciu startu do momentu upewnienia się, że owiewki dla Zumy nie są wadliwe.

Całość można obejrzeć na poniższym nagraniu.

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony