Ze względu na opóźnienia związane z nową platformą startową LC-39A, pierwsze w tym roku starty SpaceX ze wschodniego wybrzeża opóźnią się względem dotychczasowego harmonogramu.

Opóźnienia na platformie LC-39A

czwartek, 2 lutego 2017 20:55 (edytuj)
Opóźnienia na platformie LC-39A

Ze względu na opóźnienia związane z nową platformą startową LC-39A, pierwsze w tym roku starty SpaceX ze wschodniego wybrzeża opóźnią się względem dotychczasowego harmonogramu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas najbliższego lotu rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę statek kosmiczny Dragon, który w ramach misji CRS-10 dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start jest obecnie planowany na 14 lutego, prawdopodobnie odbędzie się próba lądowania pierwszego stopnia na lądzie (pierwsza przy dziennym świetle). Misja ta została przeniesiona przed EchoStar 23 ze względu na napięty rozkład lotów do ISS. Test statyczny pierwszego stopnia rakiety zaplanowany jest na 8 lutego.

Znamy już również wstępną planowaną datę kolejnego startu, którego celem jest umieszczenie satelity EchoStar 23 na geostacjonarnej orbicie transferowej. Jeżeli nie wystąpią opóźnienia związane z platformą lub poprzednią misją, start ten odbędzie się 28 lutego. Będzie to pierwszy lot Falcona 9 od kwietnia 2015, podczas którego nie odbędzie się próba lądowania pierwszego stopnia rakiety.

Data kolejnej misji, SES-10, czyli pierwszego w historii startu przy pomocy używanego pierwszego stopnia, nie została jeszcze podana. Booster, który ma zostać wykorzystany podczas tej misji, przeszedł już test statyczny w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie. Jego pierwszy lot odbył się 8 kwietnia zeszłego roku w ramach misji CRS-8.

W manifeście SpaceX pojawiły się również dwa całkowicie nowe loty. Firma Iridium wykupiła już ósmy start na Falconie 9 (pierwszy odbył się w styczniu tego roku). Oprócz pięciu satelitów Iridium, ładunek stanowić będą również dwa inne, powstające w ramach misji GRACE-FO, wspólnej inicjatywy NASA i GFZ (niemieckiego Centrum Badań Ziemi). Kolejny kontrakt to wyniesienie na orbitę pierwszego w historii satelity dla Bangladeszu, Bangabandhu 1, który ma zostać wystrzelony w grudniu tego roku. Nad satelitą pracuje francusko-włoska firma Thales Alenia Space.

Źródła: Nasaspaceflight.com, Reddit, Twitter Marcia Smith, Twitter NSF, Nasaspaceflight.com, Instagram SpaceX, Iridium, Dhaka Tribune

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl