czwartek, 2 lutego 2017 20:55 Ze względu na opóźnienia związane z nową platformą startową LC-39A, pierwsze w tym roku starty SpaceX ze wschodniego wybrzeża opóźnią się względem dotychczasowego harmonogramu.

Opóźnienia na platformie LC-39A

Ze względu na opóźnienia związane z nową platformą startową LC-39A, pierwsze w tym roku starty SpaceX ze wschodniego wybrzeża opóźnią się względem dotychczasowego harmonogramu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas najbliższego lotu rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę statek kosmiczny Dragon, który w ramach misji CRS-10 dostarczy ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start jest obecnie planowany na 14 lutego, prawdopodobnie odbędzie się próba lądowania pierwszego stopnia na lądzie (pierwsza przy dziennym świetle). Misja ta została przeniesiona przed EchoStar 23 ze względu na napięty rozkład lotów do ISS. Test statyczny pierwszego stopnia rakiety zaplanowany jest na 8 lutego.

Znamy już również wstępną planowaną datę kolejnego startu, którego celem jest umieszczenie satelity EchoStar 23 na geostacjonarnej orbicie transferowej. Jeżeli nie wystąpią opóźnienia związane z platformą lub poprzednią misją, start ten odbędzie się 28 lutego. Będzie to pierwszy lot Falcona 9 od kwietnia 2015, podczas którego nie odbędzie się próba lądowania pierwszego stopnia rakiety.

Data kolejnej misji, SES-10, czyli pierwszego w historii startu przy pomocy używanego pierwszego stopnia, nie została jeszcze podana. Booster, który ma zostać wykorzystany podczas tej misji, przeszedł już test statyczny w ośrodku testowym SpaceX w McGregor w Teksasie. Jego pierwszy lot odbył się 8 kwietnia zeszłego roku w ramach misji CRS-8.

W manifeście SpaceX pojawiły się również dwa całkowicie nowe loty. Firma Iridium wykupiła już ósmy start na Falconie 9 (pierwszy odbył się w styczniu tego roku). Oprócz pięciu satelitów Iridium, ładunek stanowić będą również dwa inne, powstające w ramach misji GRACE-FO, wspólnej inicjatywy NASA i GFZ (niemieckiego Centrum Badań Ziemi). Kolejny kontrakt to wyniesienie na orbitę pierwszego w historii satelity dla Bangladeszu, Bangabandhu 1, który ma zostać wystrzelony w grudniu tego roku. Nad satelitą pracuje francusko-włoska firma Thales Alenia Space.

Źródła: Nasaspaceflight.com, Reddit, Twitter Marcia Smith, Twitter NSF, Nasaspaceflight.com, Instagram SpaceX, Iridium, Dhaka Tribune

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony