Falcon 9 wyniósł na orbitę 10 satelitów Iridium NEXT, kończąc tym samym budowę konstelacji. Rakieta wystartowała z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii 11 stycznia o godzinie 16:31 czasu polskiego (15:31 UTC), a jej pierwszy stopień wylądował na JRTI.

Ósma misja dla firmy Iridium zakończona powodzeniem

piątek, 11 stycznia 2019 17:50 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)

Falcon 9 z powodzeniem wyniósł na orbitę 10 kolejnych satelitów Iridium NEXT, kończąc tym samym budowę konstelacji. Rakieta wystartowała z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii 11 stycznia o godzinie 16:31 czasu polskiego (15:31 UTC). Pierwszy stopień rakiety wylądował na statku Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym.

Podczas misji Iridium-8 w kosmos wyniesiono ostatnie 10 satelitów budowanej przez firmę Iridium konstelacji, mającej za zadanie dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych na całej Ziemi. W sumie liczy ona 75 satelitów. Wszystkie z nich zostały wyniesione na szczycie rakiet Falcon 9 w ciągu ostatnich dwóch lat. Ważące po 860 kg satelity zostały zbudowane przez firmy Thales Alenia Space oraz Orbital ATK (obecnie Northrop Grumman Innovation Systems). Ich czas działania na orbicie szacowany jest na co najmniej 10 lat. Dodatkowo firma Iridum zamówiła sześć kolejnych, zapasowych satelitów, które będą sukcesywnie wynoszone w kosmos przy okazji startów z innymi satelitami.

W czasie dzisiejszego lotu użyto pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który we wrześniu 2018 roku wziął udział w misji z satelitą Telstar 18 VANTAGE. Tym razem ponownie odzyskano rakietę, która wylądowała na autonomicznej platformie JRTI na Oceanie Spokojnym. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl