Załogowa kapsuła Dragon Endeavour, która pod koniec maja dostarczyła na ISS dwóch astronautów, wróciła na Ziemię. Wodowanie w Zatoce Meksykańskiej, około 70 km na południe od miasta Pensacola na Florydzie, nastąpiło 2 sierpnia o godzinie 20:48 czasu polskiego.

Pierwsza misja załogowa SpaceX zakończona

poniedziałek, 3 sierpnia 2020 00:18 (edytuj)
Załogowa kapsuła Dragon Endeavour przed wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej (Źródło: NASA/Bill Ingalls)
Załogowa kapsuła Dragon Endeavour przed wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej (Źródło: NASA/Bill Ingalls)
Załogowa kapsuła Dragon Endeavour przed wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej (Źródło: NASA/Bill Ingalls) Załogowa kapsuła Dragon Endeavour przed wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej (Źródło: NASA/Bill Ingalls)

Załogowa kapsuła Dragon Endeavour, która pod koniec maja dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dwóch astronautów, wróciła na Ziemię. Wodowanie w Zatoce Meksykańskiej, około 70 km na południe od miasta Pensacola na Florydzie, nastąpiło 2 sierpnia o godzinie 20:48 czasu polskiego (18:48 UTC), 64 dni po starcie. Tym samym misja Crew Demo-2, będąca ostatnim testowym lotem przed certyfikacją kapsuły Dragon do operacyjnych misji załogowych, zakończyła się powodzeniem. Było to pierwsze wodowanie z udziałem amerykańskich astronautów od 45 lat.

Misja Crew Demo-2, w której udział wzięło dwóch astronautów NASA, Douglas Hurley i Robert Behnken, miała według początkowych planów potrwać około tygodnia. Przed startem zdecydowano jednak, że ze względu na opóźnienia w programie komercyjnych lotów załogowych i tym samym ograniczoną załogę stacji, misja zostanie przedłużona. Dzięki temu astronauci mogli pomóc w pracach na stacji, w tym w spacerach kosmicznych.

W nocy z 1 na 2 września, przed północą polskiego czasu astronauci zamknęli od wewnątrz właz kapsuły, a następnie założyli skafandry i przygotowali się do powrotu. Statek odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2 sierpnia o godzinie 01:35 czasu polskiego (1 sierpnia, 23:35 UTC). W ciągu pierwszych dwóch godzin po odłączeniu Dragon czterokrotnie uruchomił silniki manewrowe Draco, aby oddalić się od stacji.

Lot powrotny trwał około 19 godzin, w tym czasie astronauci mieli zaplanowane m.in. 9 godzin snu. Sekwencję deorbitacji rozpoczęto około godziny 19:50 czasu polskiego (17:50 UTC). Odrzucony został bagażnik kapsuły, a kilka minut później uruchomiono silniki Draco. Pracowały one przez 11 minut i 22 sekundy, naprowadzając statek na trajektorię mającą zakończyć się wodowaniem w Zatoce Meksykańskiej. Następnie zamknięto nos w przedniej części pojazdu.

Kiedy pojazd wszedł w gęste warstwy atmosfery, zgodnie z planem na kilka minut utracona została łączność z załogą ze względu na zjonizowane powietrze dookoła kapsuły, zakłócające komunikację. Około trzy minuty po odzyskaniu połączenia otworzyły się dwa spadochrony pomocnicze, które spowolniły statek do prędkości niecałych 600 km/h. Po niecałej minucie zostały one odrzucone i otworzyły się cztery spadochrony główne. Wodowanie w Zatoce Meksykańskiej nastąpiło o godzinie 20:48 czasu polskiego (18:48 UTC).

Statek GO Navigator, wykorzystywany przez SpaceX podczas operacji odzyskiwania pojazdu z powierzchni oceanu, dotarł do kapsuły około 40 minut po wodowaniu. Następnie Dragon został wciągnięty na pokład. Otwarcie włazu statku opóźniło się ze względu na nieco wyższe stężenie toksycznego tetratlenku diazotu na zewnątrz pojazdu, niż przewidywano. Jest to jedna z substancji wykorzystywana przez silniki kapsuły Dragon. Ostatecznie właz został otwarty około godziny 22:00 czasu polskiego (20:00 UTC) i astronauci opuścili kapsułę.

W ciągu najbliższych sześciu tygodni kapsuła Dragon ma przejść inspekcję, analizowane będą także dane z całej misji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Dragon otrzyma certyfikację do operacyjnych lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwsza misja z czteroosobową załogą planowana jest obecnie na drugą połowę września 2020 roku.

Poniżej można zobaczyć nagrania z całego procesu zakończenia misji, od odłączenia od stacji do wodowania.

Źródła: Spaceflight Now (1), (2), SpaceNews.com, NASASpaceFlight.com, SpaceX (1), (2), NASA

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl