Ostatnia aktualizacja: niedziela, 31 maja 2020 21:26

Crew Demo-2

Numer misji 93
Data 30 maja 2020, 21:22 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew Demo-2 Press Kit
Pogoda 50%
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1058.1
Ładunek Endeavour – Dragon 2 (D2-2/C206.1)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Załoga misji
Douglas Hurley
Pilot myśliwców i pilot testowy w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Jego nalot przekracza 5500 godzin na ponad 25 typach statków powietrznych. Został astronautą NASA w 2000 roku. Jest weteranem dwóch lotów kosmicznych. Brał udział w misji STS-127 w 2009 roku oraz w ostatniej misji programu wahadłowców – STS-135 – w 2011 roku. W kosmosie spędził ponad 683 godziny. Podczas misji Crew Demo-2 będzie pełnił rolę dowódcy i będzie odpowiedzialny między innymi za start i lądowanie statku.
Robert Behnken
Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2000 roku. Jest doświadczonym astronautą, brał udział w dwóch misjach wahadłowców – STS-123 w 2008 roku oraz STS-130 w 2010 roku. W sumie spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 708 godzin. Sześciokrotnie brał udział w spacerach kosmicznych, przebywając poza statkiem kosmicznym łącznie ponad 37 godzin. Wcześniej służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie został pilotem testowym. Na swoim koncie ma ponad 1500 godzin nalotu na ponad 25 typach statków powietrznych. Podczas misji Crew Demo-2 będzie pełnił rolę pilota i będzie odpowiedzialny między innymi za dokowanie i odłączanie statku od ISS.

Logo misji DM-2 przygotowane przez NASAPierwsza załogowa misja SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA. W czasie tego lotu na orbitę wyniesiony zostanie statek Dragon 2. Na jego pokładzie znaleźli się dwaj astronauci NASA – Douglas Hurley oraz Robert Behnken. Był to pierwszy lot załogowy z terenu Stanów Zjednoczonych od czasu zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku. 

Misja ma potrwać od miesiąca do czterech miesięcy. Po zakończeniu lotu statek wyląduje na spadochronach w wodach Oceanu Atlantyckiego. Jest to druga misja załogowej wersji Dragona na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Pierwsza, bezzałogowa – Crew Demo-1 – odbyła się w marcu 2019 roku.

Podczas tej misji użyty został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Ze względu na trajektorię lotu na ISS w czasie lotów załogowych, która różni się od tej stosowanej podczas lotów towarowych, przeprowadzono lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Test statyczny rakiety przed misją odbył się 22 maja. 

Po dotarciu na orbitę astronauci przeprowadzili krótką prezentację wnętrza Dragona. Podali też wtedy nazwę, jaką nadali statkowi – Endeavour. Nazwa ma związek z wahadłowcem Endeavour, na pokładzie którego zarówno Douglas Hurley jak i Robert Behnken odbyli swoje pierwsze loty w kosmos. 

Pierwsze podejście do startu odbyło się 27 maja. Misja została jednak przesunięta o trzy dni ze względu na trudne warunki pogodowe.

Dragon zadokował do portu IDA-2 w module Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę 31 maja, o godzinie 16:16 czasu polskiego (14:16 UTC). Poniżej znajduje się nagranie z dokowania. 

Poniżej można zobaczyć pełne nagranie z pierwszego podejścia do startu, które miało miejsce 27 maja.

Źródła: NASA (1), (2), (3), (4)CNBC, Chris GebhardtJim Bridenstine, Spaceflight Now (1), (2)NASASpaceFlight.com

Powiązane wiadomości

Wkrótce
2020-08-04 15:00
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, obecne okno testowe rozpoczęło się 4 sierpnia o godzinie 15:00 czasu polskiego i będzie otwarte co najmniej do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-07 07:12
Starlink-10
Data 7 sierpnia 2020
Godzina 07:12 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl