W sobotę 2 marca, o godzinie 08:49 czasu polskiego (07:49 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego i wyniósł na orbitę załogową wersję statku Dragon w ramach misji Crew Demo-1 (DM-1). Jest to pierwsza misja w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA.

Pierwszy Dragon w wersji załogowej wyniesiony na orbitę

sobota, 2 marca 2019 09:05 (edytuj)
Załogowy Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 na platformie startowej LC-39A (Źródło: NASA/SpaceX)
Załogowy Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 na platformie startowej LC-39A (Źródło: NASA/SpaceX)
Załogowy Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 na platformie startowej LC-39A (Źródło: NASA/SpaceX) Załogowy Dragon na szczycie rakiety Falcon 9 na platformie startowej LC-39A (Źródło: NASA/SpaceX)

W sobotę 2 marca, o godzinie 08:49 czasu polskiego (07:49 UTC) Falcon 9 wystartował z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie i wyniósł na orbitę załogową wersję statku Dragon w ramach misji Crew Demo-1 (DM-1). Jest to pierwsza misja w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA. Był to również pierwszy start załogowej wersji statku kosmicznego z terytorium Stanów Zjednoczonych od czasu wycofania z użytku promów kosmicznych w 2011 roku. Misja odbyła się z tej samej platformy startowej, z której wcześniej startowały wahadłowce i rakiety Saturn V podczas misji księżycowych programu Apollo.

Manekin Ripley we wnętrzu statku załogowego Dragon (Źródło: SpaceX)Podczas pierwszej, tym razem jeszcze bezzałogowej misji Dragona 2, na pokładzie statku znalazł się ubrany w kombinezon SpaceX manekin nazwany Ripley. Jego zadaniem będzie pomiar przeciążeń i warunków, jakim poddani będą astronauci podczas przyszłych lotów załogowych. Oprócz niego wewnątrz statku znalazły się symulatory masy oraz około 200 kg zapasów dla astronautów przebywających obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misja Crew Demo-1 będzie polegać na przetestowaniu działania systemów kapsuły odpowiedzialnych między innymi za produkcję energii elektrycznej, podtrzymanie życia, sterowanie, napęd, dokowanie i komunikację. W czasie dokowania mają też zostać sprawdzone procedury awaryjne polegające na chwilowym wycofaniu się statku na nieco większy dystans od ISS. Statek zadokuje do portu IDA-2 (International Docking Adapter), który został dostarczony na stację w 2016 roku przy użyciu towarowej wersji Dragona w czasie misji CRS-9.

Kapsuła odłączyła się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 11 minut po starcie. Teraz wykona serię manewrów orbitalnych, aby w niedzielę 3 marca, około godziny 12:00 czasu polskiego (11:00 UTC) dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dragon pozostanie zadokowany na stacji do 8 marca, aby następnie wrócić na Ziemię i wylądować na spadochronach w wodach Oceanu Atlantyckiego. Proces dokowania będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Do misji Crew Demo-1 użyto nowego pierwszego stopnia rakiety. W przeciwieństwie jednak do lotów towarowych, w czasie których rakieta wraca na ląd, tym razem booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Ma to związek z chęcią zachowania maksymalnych osiągów rakiety oraz z tym, że rakiety podczas lotów załogowych lecą po nieco innej trajektorii pozwalającej na ucieczkę statku i uratowanie astronautów w przypadku awarii rakiety.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)NASA (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl