piątek, 13 maja 2016 22:32 Rozkładanie modułu Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) – 26 maja 2016.

Rozkładanie modułu BEAM – 26 maja

Już 26 maja rozpocznie się proces rozkładania modułu mieszkalnego BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), który został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas niedawnej misji CRS-8 w bagażniku kapsuły kosmicznej Dragon od SpaceX.

BEAM jest demonstratorem technologii wykupionej od NASA przez Bigelow Aerospace. Polega ona na budowie składanych, tanich, lekkich i wytrzymałych habitatów, przystosowanych do przebywania w przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni innego ciała niebieskiego np. Marsa lub Księżyca. Moduły te są w stanie zapewnić ochronę od Słońca, kosmicznych śmieci i przed promieniowaniem kosmicznym.

W przyszłości Bigelow ma w planach stworzenie za pomocą większych modułów na orbicie Ziemi lub księżyca kosmiczne hotele na które będzie można latać np. w Dragonach V2.

Moduły te mogą też okazać się przydatne w kolonizacji Marsa lub Księżyca. Łatwiej postawić na powierzchni planety moduł mieszkalny, który zostanie rozłożony na miejscu, niż wysyłać ciężkie metalowe moduły mieszkalne o dużej objętości. Fakty na temat trwającej misji BEAM:

  • Złożony moduł ma średnicę 2,4 metra
  • Rozłożony moduł ma około 16 metrów sześciennych objętości
  • BEAM waży 1,4 tony
  • BEAM jest zadokowany do modułu Tranquility na ISS
  • Misja potrwa dwa lata
  • BEAM jest wyposażony w wiele czujników promieniowania i innych sensorów

Rozkładanie modułu BEAM będzie można śledzić na żywo na NASA TV / NASA TV na YouTube 26 maja 2016, od godziny 11:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Animacja na poniższym filmie pokazuje, jak wyglądała instalacja modułu BEAM oraz jak może wyglądać jego rozkładanie.

Źródło: NASA

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony