piątek, 13 maja 2016 22:32 Rozkładanie modułu Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) – 26 maja 2016.

Rozkładanie modułu BEAM – 26 maja

Już 26 maja rozpocznie się proces rozkładania modułu mieszkalnego BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), który został dostarczony na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas niedawnej misji CRS-8 w bagażniku kapsuły kosmicznej Dragon od SpaceX.

BEAM jest demonstratorem technologii wykupionej od NASA przez Bigelow Aerospace. Polega ona na budowie składanych, tanich, lekkich i wytrzymałych habitatów, przystosowanych do przebywania w przestrzeni kosmicznej lub na powierzchni innego ciała niebieskiego np. Marsa lub Księżyca. Moduły te są w stanie zapewnić ochronę od Słońca, kosmicznych śmieci i przed promieniowaniem kosmicznym.

W przyszłości Bigelow ma w planach stworzenie za pomocą większych modułów na orbicie Ziemi lub księżyca kosmiczne hotele na które będzie można latać np. w Dragonach V2.

Moduły te mogą też okazać się przydatne w kolonizacji Marsa lub Księżyca. Łatwiej postawić na powierzchni planety moduł mieszkalny, który zostanie rozłożony na miejscu, niż wysyłać ciężkie metalowe moduły mieszkalne o dużej objętości. Fakty na temat trwającej misji BEAM:

  • Złożony moduł ma średnicę 2,4 metra
  • Rozłożony moduł ma około 16 metrów sześciennych objętości
  • BEAM waży 1,4 tony
  • BEAM jest zadokowany do modułu Tranquility na ISS
  • Misja potrwa dwa lata
  • BEAM jest wyposażony w wiele czujników promieniowania i innych sensorów

Rozkładanie modułu BEAM będzie można śledzić na żywo na NASA TV / NASA TV na YouTube 26 maja 2016, od godziny 11:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Animacja na poniższym filmie pokazuje, jak wyglądała instalacja modułu BEAM oraz jak może wyglądać jego rozkładanie.

Źródło: NASA

Autorzy

Wkrótce
2020-08-04 15:00
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, obecne okno testowe rozpoczęło się 4 sierpnia o godzinie 15:00 czasu polskiego i będzie otwarte co najmniej do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-07 07:12
Starlink-10
Data 7 sierpnia 2020
Godzina 07:12 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl