Skafander, którego będą używać astronauci podczas podróży Dragonem na Międzynarodową Stację Kosmiczną, został przedstawiony 23 sierpnia 2017.

Skafander kosmiczny SpaceX – co o nim wiemy?

sobota, 28 maja 2016 23:56 (edytuj)
Skafander kosmiczny SpaceX – co o nim wiemy?
  Aktualizacja 28 sierpnia 2017

Elon Musk zaprezentował skafander, którego będą używać astronauci podczas podróży Dragonem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Więcej na ten temat w nowym artykule.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są skafandry kosmiczne. Można je podzielić z grubsza na trzy typy:

  • Skafander transportowy (który nie jest de facto skafandrem kosmicznym, a po prostu skafandrem ciśnieniowym) - ten właśnie tworzy (prawdopodobnie, o czym dalej) SpaceX.
  • Skafander Kosmiczny do EVA - to ten najbardziej popularny typ, znany z tak wielu zdjęć i memów.
  • Skafander Marsjański - no i tego jeszcze nie mamy.

To nad czym pracuje SpaceX to skafander kosmiczny do podróży Dragonem - nie wiemy do końca jakie funkcje ma on pełnić, ale zapewne będzie to coś podobnego do słynnych "pomarańczek".

Jak wyglądają słynne pomarańczowe stroje załóg wahadłówców, można zobaczyć na zdjęciu powyżej.

Odpowiednik tego tworzy SpaceX (+pewnie kilka innych typów, zapewne o podobnym designie).

Ponad rok temu na zamkniętym forum specjalistów od kosmosu - NSF L2 - pojawiło się to zdjęcie. Nie trafiło jednak do wiadomości bardziej publicznej, a samo uznane zostało za "fejk".

Widzimy na nim prawdopodobnie prototyp z ~początku 2015 roku, może nawet drugiej połowy 2014.

Co ciekawe, wygląda on bardzo podobnie do tego co widzimy na filmie z września 2015: (co ciekawe, to ponoć nie CGI, a prawdziwi aktorzy ubrani w prototypowe stroje).

I ewidentnie wygląda jak wczesny prototyp tego, co Elon Musk pokazał pod koniec września w... magazynie modowym Vogue.

Widać lepsze materiały, inny kolor, ale logika jest dokładnie taka sama. Panel pod szyją ma takie same chromowane wykończenia, tak samo jak i szyba hełmu, widać podobne naramienniki i takie same loga na ramionach.Nie jest tajemnicą, że Musk chce, aby te skafandry były bardzo ładne - przeciętny Kowalski ma wyobrażać sobie, że go nosi, a potem leci na Marsa."Jeśli chcemy zainspirować kolejne pokolenia, aby ruszyły poza Ziemię, wtedy oni muszą chcieć nosić takie skafandry. Najłatwiej jest zrobić taki skafander gruby i z wieloma wystającymi elementami”.

Wiemy też, że za kostium SpaceX odpowiedzialny jest Jose Fernandez, który robi stroje do filmów dla superbohaterów. Robił on kostiumy m.in. do Batmana vs Superman, Iron Mana czy The Avengers. W wywiadze który trochę umknął opinii publicznej powiedział: "SpaceX, firma prowadzona przez Elona Muska złapała mnie, aby zapytać, czy chciabym zrobić skafander kosmiczny. Nie wiedziałem co to SpaceX i myślałem, że chodzi o jakiś film. Dopiero później zrozumiałem, że to program kosmiczny. Rozglądali się za kimś, kto może im zbudować taki strój. Mieli dwa tygodnie na zaprezentowanie prototypu Muskowi i powiedziałem im, że nie jestem w stanie zrobić całego kostiumu w 2 tygodnie, ale może zdążę zrobić hełm. Były 4 inne firmy które pracowały nad tym konkursem, ale kiedy przyszło do ocen, to nie spodobało się im nic oprócz mojego hełmu.  Pracowałem z Muskiem pół roku i udało się nam stworzyć strój, który teraz poddają inżynierii odwrotnej, aby zrobić z tego funkcjonalny model. Wygląda na to, że ujawnią to w najbliższych miesiącach (wywiad był w lutym). Elon chciał, aby to było stylowe. To musi być praktyczne, ale również musi wyglądać wspaniale. To jest na serio efektowne (pretty badass). Powtarzał ciągle - "każdy wygląda lepiej w smokingu, obojętnie jak jest duży czy jaki ma kształt ciała" - i kiedy ludzie zakładają ich skafander, to ma być tak samo jak ze smokingiem. Mają w nim wyglądać lepiej niż bez niego. Wyglądasz w nim heroicznie. To ma być ikona”.

Wcześniej SpaceX pracowało z Orbital Outfitters, ale najwyraźniej nie robili wystarczająco badassowych skafandrów. Teraz prawdopodobnie całość robią inhouse.

Prawdopodobnie:

  • przy produkcji wykorzystują (jak to oni) najnowsze osiągnięcia m.in. ze strojów do nurkowania;
  • będzie miał jakieś awaryjne systemy do przetrwania EVA;
  • jest wstępem do całej rodziny skafandrów (ciśnieniowy, EVA, Mars).

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl