9 marca Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych przyznały firmie SpaceX warty 159,7 miliona dolarów kontrakt na wystrzelenie dwóch misji związanych z bezpieczeństwem narodowym USA – USSF-36 i NROL-69.

SpaceX z kontraktem na misje USSF-36 i NROL-69

piątek, 12 marca 2021 09:50 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-108 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-108 (Źródło: SpaceX)

9 marca Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Space Force) przyznały firmie SpaceX warty 159,7 miliona dolarów kontrakt na wystrzelenie dwóch misji związanych z bezpieczeństwem narodowym USA – USSF-36 i NROL-69.

Podczas obydwóch misji wykorzystana ma zostać rakieta Falcon 9. USSF-36 to start dla Sił Kosmicznych, w przypadku którego SpaceX będzie odpowiedzialne zarówno za integrację ładunku, jak i za start. Jest on planowany na pierwszy kwartał 2023 roku. W przypadku misji NROL-69 dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) SpaceX odpowiadać będzie wyłącznie za start, NRO osobno sfinansuje integrację. Start planowany jest na trzeci kwartał 2023 roku. Jedna z misji ma wystartować z Cape Canaveral na Florydzie, druga natomiast z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Nie są znane szczegóły dotyczące ładunków, ani docelowych orbit.

W sierpniu 2020 roku SpaceX zostało wybrane jako jedna z dwóch firm, które podzielą się kontraktami na starty w latach 2022–2027 w ramach drugiej fazy programu NSSL, którego celem jest wynoszenie na orbitę ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym USA. SpaceX ma w sumie otrzymać kontrakty na około 40% startów, natomiast druga firma, United Launch Alliance, na około 60% startów. Jest to drugi kontrakt przyznany SpaceX w drugiej fazie programu NSSL. Pierwszy, na wystrzelenie misji USSF-67, firma otrzymała już w sierpniu.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl