wtorek, 21 lipca 2020 00:11 W poniedziałek 20 lipca o godzinie 23:30 czasu polskiego (21:30 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją ANASIS-II. Na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) wyniesiony został koreański satelita wojskowy.

Start Falcona 9 z misją ANASIS-II zakończony powodzeniem

Start rakiety Falcon 9 z misją ANASIS-II, 20 lipca 2020 (Źródło: SpaceX)

W poniedziałek 20 lipca o godzinie 23:30 czasu polskiego (21:30 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją ANASIS-II. Na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) wyniesiony został koreański satelita wojskowy. Odseparowanie satelity od rakiety nastąpiło około 32 minuty po starcie, ale nie zostało pokazane na transmisji na prośbę klienta.

ANASIS-II to pierwszy koreański dedykowany komunikacyjny satelita wojskowy. Do tej pory koreańskie wojsko używało tylko i wyłącznie satelitów cywilnych. Konstrukcja ANASIS-II powstała na bazie Eurostart E3000 i została wykonana przez firmę Airbus, jednak pierwotnie była zakontraktowana przez firmę Lockheed Martin.

Niecałe 9 minut po starcie nastąpiło lądowanie pierwszego stopnia na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Było to 57. udane lądowanie firmy SpaceX oraz drugi udany lot tego boostera - pierwszy z nich odbył się w maju 2020 roku podczas pierwszej załogowej misji SpaceX, Crew Demo 2.

Po starcie odzyskane zostały także osłony ładunku, które przechwycone zostały przez statki GO Ms Chief oraz GO Ms Tree.

SpaceX tym samym ustanowił nowy rekord w odstępie pomiędzy startami tego samego boostera - 51 dni. Dotychczasowy rekord wynosił 63 dni i należał do boostera, który wyniósł satelity Starlink w misji Starlink-5 w lutym 2020 roku. Pobity został także rekord pomiędzy startami tego samego orbitera STS (54 dni) ustanowiony przez prom Atlantis w 1986 roku.

Pełną transmisję ze startu można obejrzeć poniżej.

Źrodła: SpaceX (1), (2), Elon Musk

Autorzy

Wkrótce
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, dzisiejsze okno testowe otwarte jest do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-06 07:33
Starlink-10
Data 6 sierpnia 2020
Godzina 07:33 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl