Start rakiety Falcon 9 z misją AMOS-17 – 7 sierpnia 2019
Z informacji podanych przez firmę SpaceX wynika, że obecnie start planowany jest na godzinę 01:23 czasu polskiego (6 sierpnia, 23:23 UTC).
W środę 7 sierpnia, o godzinie 00:53 czasu polskiego (6 sierpnia, 22:53 UTC) ma się odbyć start Falcona 9 z misją AMOS-17. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 88 minut.
Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.
Podczas ósmej tegorocznej misji Falcona 9 na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) ma zostać wyniesiony satelita telekomunikacyjny AMOS-17. Został on zbudowany przez firmę Boeing na bazie platformy BSS-702MP na zlecenie izraelskiej firmy Spacecom. Docelowo ważący około 6500 kg satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną (GEO) na długość geograficzną 17°E, gdzie zastąpi satelitę AMOS-5, który został wyniesiony w kosmos w 2011 roku i z którym utracono kontakt w 2015 roku. Jego zadaniem będzie świadczenie usług telekomunikacyjnych mieszkańcom Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu przez co najmniej 20 lat.
W czasie misji AMOS-17 użyty zostanie pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w misjach z satelitami Telstar 19 VANTAGE w lipcu 2018 roku oraz Es'hail-2 w listopadzie 2018 roku. Ze względu na dużą masę ładunku, który rakieta ma wynieść na oribitę, tym razem nie będzie podejmowana próba odzyskania jej pierwszego stopnia. Booster został pozbawiony nóg do lądowania i lotek sterowych.
Test statyczny przed misją przeprowadzono 1 sierpnia. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że konieczna będzie wymiana wadliwego zaworu w rakiecie. W związku z tym SpaceX zdecydowało się na opóźnienie startu o kilka dni i przeprowadzenie dodatkowego testu statycznego, który odbył się 4 sierpnia.
Tym razem podjęta zostanie kolejna próba odzyskania osłon ładunku przy użyciu statku GO Ms. Tree (dawniej Mr. Steven), na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, pomiędzy którymi rozpięto sieć, w którą mają wpadać owiewki. Po raz pierwszy udało się w ten sposób złapać osłony ładunku w czasie misji STP-2 przeprowadzonej przy użyciu Falcona Heavy.
Obecnie prognozy pogody dają 40% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się burze występujące w okolicy platformy startowej.
W 2016 roku SpaceX miało przeprowadzić inną misję na zlecenie firmy Spacecom – AMOS-6. Start nie odbył się jednak ze względu na eksplozję, która nastąpiła podczas przygotowań do testu statycznego. W wyniku wybuchu zniszczeniu uległa rakieta, platforma startowa oraz satelita, który znajdował się na szczycie rakiety.
Źródła: AMOS Spacecom (1), (2), Gunter's Space Page, Tyler Gray, SpaceX (1), (2), (3)