niedziela, 18 czerwca 2017 12:36 Na 23 czerwca 2017, na godzinę 20:10 czasu polskiego (18:10 UTC), SpaceX planuje wystrzelenie Falcona 9 z satelitą BulgariaSat-1. Podczas tej misji zostanie użyty sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety. Planowane jest lądowanie boostera na OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją BulgariaSat-1 – 23 czerwca 2017

Aktualizacja 23 czerwca, 15:18: Według najnowszej prognozy, pogoda daje 90% szans na start 23 czerwca, oraz 80% szans jeżeli start opóźni się o jeden dzień. Główną przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie.

Aktualizacja 18 czerwca, 21:37: Jak poinformowała firma SpaceX na swoim Twitterze, start został przesunięty na 23 czerwca, ze względu na konieczność wymiany zaworu w osłonie ładunku.

SpaceX planuje wystrzelenie Falcona 9 z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego o godzinie 20:10 czasu polskiego (18:10 UTC). Rakieta wyniesie w kosmos satelitę BulgariaSat-1. Okno startowe potrwa 120 minut. Podczas tej misji użyty zostanie pierwszy stopień rakiety, która wcześniej wyniosła na orbitę 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT w styczniu bieżącego roku.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

W czasie ósmej tegorocznej misji SpaceX wyniesie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) pierwszego komunikacyjnego satelitę Bułgarii – BulgariaSat-1. Ważący około 4000 kg satelita, zbudowany na platformie SSL-1300, będzie zapewniał dostęp do telewizji wysokiej rozdzielczości mieszkańcom Bałkanów, Wschodniej i Zachodniej Europy oraz Północnej Afryki. Jego żywotność przewidziana jest na co najmniej 15 lat.

BulgariaSat-1 będzie drugą misją w historii, podczas której ponownie zostanie wykorzystany pierwszy stopień rakiety orbitalnej. Tym razem SpaceX użyje boostera, który w styczniu bieżącego roku pomógł wynieść na orbitę 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT. Wtedy rakieta startowała z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i lądowała na statku Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Pierwszą misją, podczas której wykorzystano sprawdzony w locie pierwszy stopień, była SES-10 w marcu 2017. Wtedy to użyty został człon z misji CRS-8, w czasie której po raz pierwszy udało się bezpiecznie wylądować na pływającej platformie na oceanie.

Tym razem również będzie podejmowana próba lądowania pierwszego stopnia rakiety na statku Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Jeśli zostanie zakończona powodzeniem, będzie to dwunaste udane lądowanie boostera oraz siódme na platformie na oceanie. Spekuluje się, że po raz pierwszy zostanie użyty robot OctaGrabber na OCISLY. Jego zadaniem będzie unieruchomienie pierwszego stopnia rakiety po wylądowaniu, aby ludzie mogli bezpiecznie wejść na pokład. Dotychczas było to dość niebezpieczne zadanie, ponieważ rakieta przesuwała się po pokładzie, stanowiąc zagrożenie dla osób pracujących przy jej zabezpieczaniu.

Maxim Zayakov, dyrektor firmy BulgariaSat, powiedział w oświadczeniu kilka tygodni temu, że wielokrotne użycie rakiet to technologiczny przełom, który pozwoli mniejszym krajom i przedsiębiorstwom na wynoszenie swoich satelitów w kosmos. Nie zdradził jednak, czy firma otrzymała jakąś zniżkę na tę misję. Spekuluje się, że start został przyspieszony właśnie ze względu na chęć wykorzystania używanego pierwszego stopnia rakiety. Wyniesienie tego satelity na szczycie Falcona 9 zostało zakontraktowane w 2014 roku.

Test statyczny przed misją odbył się 16 czerwca, 25 minut po północy czasu polskiego. Tym razem silniki pierwszego stopnia zostały odpalone na około 7 sekund, a nie 3 jak zwykle. Wiązało się to z faktem, że ten booster nie był testowany w McGregor po ostatniej misji. Zwykle każdy nowy człon przechodzi testy w Teksasie, podczas których odpalane są wszystkie silniki. Tym razem test został przeprowadzony dopiero na Florydzie, w związku z czym zdecydowano się na przedłużone odpalenie silników.

Źródła: BulgariaSat-1 Press Kit, SpaceFlightNow, Twitter SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2017-12-15 16:36
CRS-13
Data 15 grudnia 2017
Godzina 16:36 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Dragon (D1-15/C108.2), TSIS-1, SDS
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony