poniedziałek, 11 grudnia 2017 14:03 Na 12 grudnia, na godzinę 17:46 czasu polskiego SpaceX zaplanowało przeprowadzenie trzynastej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Falcon 9 wystartuje z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety powinien wylądować na LZ-1.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-13 – 15 grudnia 2017

  Aktualizacja 14 grudnia, 19:06

Najnowsza prognoza pogody daje 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Start planowany jest obecnie na piątek, 15 grudnia, na godzinę 16:36 czasu polskiego (15:36 UTC).

  Aktualizacja 13 grudnia, 01:19

Jak poinformowała na Twitterze firma SpaceX, start został przełożony na piątek, 15 grudnia, na godzinę 16:35 czasu polskiego (15:35 UTC). Powodem opóźnienia jest wykrycie zanieczyszczeń w układzie paliwowym drugiego stopnia rakiety, przez co konieczne jest jego dokładne sprawdzenie i wyczyszczenie.

  Aktualizacja 12 grudnia, 16:52

Najnowsza prognoza pogody daje 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedyną przeszkodą może okazać się wiatr, którego prędkość w okolicy platformy startowej może przekroczyć 55 km/h.

  Aktualizacja 12 grudnia, 03:56

Firma SpaceX poinformowała na Twitterze, że start został przesunięty na 13 grudnia, na godzinę 17:24 czasu polskiego (16:24 UTC). Ma to pozwolić na dodatkowe sprawdzenie systemów naziemnych przed startem.

Na 12 grudnia, na godzinę 17:46 czasu polskiego (16:46 UTC) SpaceX zaplanowało przeprowadzenie trzynastej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral. Kilka minut po starcie pierwszy stopień rakiety powinien wylądować na Landing Zone 1.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Podczas misji CRS-13 statek transportowy Dragon dostarczy na ISS ponad 2200 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych, w tym m.in. TSIS, instrumenty mające badać dokładną ilość energii otrzymywanej od Słońca oraz jej zmiany, co m.in. pozwoli tworzyć lepsze i dokładniejsze modele zmian klimatycznych, a także SDS, eksperyment mający zmierzyć ilość znajdujących się na orbicie śmieci kosmicznych, które są na tyle niewielkie, że niemożliwe jest ich wykrywanie z Ziemi (50 do 500 mikrometrów).

Tym razem wykorzystany zostanie używany pierwszy stopień rakiety z misji CRS-11 oraz używana kapsuła Dragon z misji CRS-6. Pierwszą misją, podczas której użyto wykorzystaną wcześniej kapsułę, była CRS-11 (wtedy leciał statek Dragon z misji CRS-4). CRS-13 będzie pierwszą misją, podczas której NASA zdecydowała się na lot sprawdzonym w locie boosterem. Tak jak przy wcześniejszych misjach zaopatrzeniowych na ISS, tak i tym razem spodziewane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to dwudzieste udane lądowanie pierwszego członu rakiety Falcon 9.

CRS-13 będzie też pierwszą misją z platformy SLC-40 od ponad roku, kiedy to w wyniku wybuchu Falcona 9 przygotowywanego do testu statycznego zniszczona została rakieta, jej ładunek oraz platforma startowa. Przez ten czas firma SpaceX odbudowała i ulepszyła stanowisko startowe tak, aby można było wystrzeliwać z niego rakiety znacznie częściej, niż było to dotychczas możliwe. 

Test statyczny przed misją przeprowadzono 6 grudnia. Wtedy rakieta została ustawiona na platformie startowej, jej zbiorniki napełniono paliwem, a następnie uruchomiono silniki pierwszego stopnia na około 7 sekund. Był to znacznie dłuższy test od typowego, który trwa około 3,5 sekundy. Od czasu ulepszenia platformy startowej możliwe jest przeprowadzanie dłuższych testów, które są przydatne np. po wymianie jednego z silników w odzyskanym pierwszym stopniu rakiety. Po teście zbiorki paliwa opróżniono, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek, który wyniesie w kosmos, czyli w tym przypadku kapsułę Dragon.

Źródło: SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2018-12-18 15:11
GPS III-1
Data 18 grudnia 2018
Godzina 15:11 czasu polskiego
Okno startowe 24 minuty
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek GPS III-1
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony