Na 29 czerwca, na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) SpaceX wraz z NASA zaplanowało start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 – 29 czerwca 2018

czwartek, 28 czerwca 2018 18:23 (edytuj)
Falcon 9 podczas startu z misją CRS-14 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 podczas startu z misją CRS-14 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 podczas startu z misją CRS-14 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 podczas startu z misją CRS-14 (Źródło: SpaceX)

Na 29 czerwca, na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) SpaceX wraz z NASA zaplanowało start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Kapsuła dotrze na ISS w poniedziałek, 2 lipca. Jej złapanie przy użyciu robotycznego ramienia Canadarm-2, którym będą sterować astronauci NASA Ricky Arnold oraz Drew Feustel, zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Następnie kontrolerzy na Ziemi będą sterować ramieniem tak, aby ostatecznie zainstalować kapsułę w porcie modułu Harmony. Proces łapania i cumowania statku będzie można oglądać na żywo na NASA TV

Sam start rakiety będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas misji CRS-15 na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi ponad 2600 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych, wśród których znajdą się m.in.:

  • ECOSTRESS, urządzenie, które za pomocą radiometru będzie mierzyć temperaturę roślin na powierzchni Ziemi, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak wiele wody potrzebują rośliny, a także jak reagują na jej niedobór;
  • LEE, zapasowa końcówka (krańcowy efektor zatrzaskowy) ramienia zdalnie sterowanego manipulatora, Canadarm2, znajdującego się na ISS.

W czasie tego lotu zostanie użyty pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który poprzednio brał udział w misji TESS w kwietniu tego roku. Wtedy wlądował on na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem jednak nie jest planowane ponowne odzyskanie boostera z uwagi na to, że jest to starsza wersja rakiety, którą SpaceX wykorzystuje co najwyżej dwukrotnie. Dopiero nowe wersje – Block 5 – mają być wykorzystywane więcej niż dwa razy. 

Misja CRS-15 będzie kolejną, podczas której wykorzystana zostanie też kapsuła Dragon, która już wcześniej brała udział w misji zaopatrzeniowej na ISS. Ten konkretny statek odwiedził orbitujące laboratorium w lipcu 2016 roku podczas misji CRS-9

Test statyczny przed startem odbył się 23 czerwca. Wtedy rakieta została ustawiona na stanowisku startowym, zatankowana, a następnie silniki jej pierwszego stopnia zostały uruchomione na kilka sekund. Po teście rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano kapsułę Dragon, którą wyniesie na orbitę. 

Obecnie prognozy pogody dają 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedyną przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie oraz kowadła chmurowe, które związane są z powstawaniem burz. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny, prognozy stają się nieco mniej optymistyczne – dają 70% szans na start. Wtedy problemem może okazać się warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m, co może powodować zamarzanie. 

Źródła: NASA (1), NASA (2), NASA (3), SpaceX (1), SpaceX (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl