czwartek, 28 czerwca 2018 18:23 Na 29 czerwca, na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) SpaceX wraz z NASA zaplanowało start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 – 29 czerwca 2018

Falcon 9 podczas startu z misją CRS-14 (Źródło: SpaceX)

Na 29 czerwca, na godzinę 11:42 czasu polskiego (09:42 UTC) SpaceX wraz z NASA zaplanowało start rakiety Falcon 9 ze statkiem transportowym Dragon, który dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Rakieta wystartuje z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Kapsuła dotrze na ISS w poniedziałek, 2 lipca. Jej złapanie przy użyciu robotycznego ramienia Canadarm-2, którym będą sterować astronauci NASA Ricky Arnold oraz Drew Feustel, zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Następnie kontrolerzy na Ziemi będą sterować ramieniem tak, aby ostatecznie zainstalować kapsułę w porcie modułu Harmony. Proces łapania i cumowania statku będzie można oglądać na żywo na NASA TV

Sam start rakiety będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas misji CRS-15 na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi ponad 2600 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych, wśród których znajdą się m.in.:

  • ECOSTRESS, urządzenie, które za pomocą radiometru będzie mierzyć temperaturę roślin na powierzchni Ziemi, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie tego, jak wiele wody potrzebują rośliny, a także jak reagują na jej niedobór;
  • LEE, zapasowa końcówka (krańcowy efektor zatrzaskowy) ramienia zdalnie sterowanego manipulatora, Canadarm2, znajdującego się na ISS.

W czasie tego lotu zostanie użyty pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który poprzednio brał udział w misji TESS w kwietniu tego roku. Wtedy wlądował on na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem jednak nie jest planowane ponowne odzyskanie boostera z uwagi na to, że jest to starsza wersja rakiety, którą SpaceX wykorzystuje co najwyżej dwukrotnie. Dopiero nowe wersje – Block 5 – mają być wykorzystywane więcej niż dwa razy. 

Misja CRS-15 będzie kolejną, podczas której wykorzystana zostanie też kapsuła Dragon, która już wcześniej brała udział w misji zaopatrzeniowej na ISS. Ten konkretny statek odwiedził orbitujące laboratorium w lipcu 2016 roku podczas misji CRS-9

Test statyczny przed startem odbył się 23 czerwca. Wtedy rakieta została ustawiona na stanowisku startowym, zatankowana, a następnie silniki jej pierwszego stopnia zostały uruchomione na kilka sekund. Po teście rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano kapsułę Dragon, którą wyniesie na orbitę. 

Obecnie prognozy pogody dają 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedyną przeszkodą mogą być występujące w pobliżu platformy startowej chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie oraz kowadła chmurowe, które związane są z powstawaniem burz. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny, prognozy stają się nieco mniej optymistyczne – dają 70% szans na start. Wtedy problemem może okazać się warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m, co może powodować zamarzanie. 

Źródła: NASA (1), NASA (2), NASA (3), SpaceX (1), SpaceX (2)

Autorzy

Najbliższy start
2018-07-22 7:50
Telstar 19 VANTAGE
Data 22 lipca 2018
Godzina 07:50 czasu polskiego
Okno startowe 240 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Telstar 19 VANTAGE
Wkrótce
2018-08-02 19:21
Zakończenie misji CRS-15

Już 2 sierpnia, o godzinie 19:21 czasu polskiego (17:21 UTC) ma nastąpić odłączenie kapsuły Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja CRS-15 rozpoczęła się 29 czerwca, a statek zadokował do ISS 2 lipca. Proces jego odłączania od stacji będzie można śledzić na żywo na NASA TV. Kilka godzin później Dragon wróci na Ziemię i wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym, niedaleko wybrzeża Kalifornii. 

Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony