Na 3 października na godzinę 03:43 czasu polskiego (01:43 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 15 minut.

Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 – 3 października 2020

piątek, 2 października 2020 20:34 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 z satelitą GPS III SV04 na szczycie (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 z satelitą GPS III SV04 na szczycie (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 z satelitą GPS III SV04 na szczycie (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej SLC-40 z satelitą GPS III SV04 na szczycie (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-10-04 02:07

Jak poinformował Elon Musk, przyczyną przerwania odliczania był niespodziewany wzrost ciśnienia w generatorze gazu przy turbopompie jednego z silników. Nadal nie podano nowej planowanej daty startu.

  Aktualizacja 2020-10-03 09:23

Według najnowszych informacji start w dniu 4 października również się nie odbędzie. Nowa data nie została jeszcze podana.

  Aktualizacja 2020-10-03 03:48

Start 3 października został przerwany dwie sekundy przed startem, jak na razie nie podano przyczyny. Start odbędzie się najwcześniej 4 października o godzinie 03:39 czasu polskiego (01:39 UTC).

Na 3 października na godzinę 03:43 czasu polskiego (01:43 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Okno startowe potrwa 15 minut. Na średnią orbitę okołoziemską (MEO) wyniesiony zostanie czwarty satelita GPS trzeciej generacji.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

GPS III SV04 przed zamknięciem w osłonach ładunku rakiety Falcon 9 (Źródło: U.S. Space Force and Missile Systems Center/SpaceX)Nowa generacja satelitów amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS, którym zarządzają obecnie Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF), ma zapewniać możliwość trzy razy bardziej precyzyjnej lokalizacji w porównaniu do starszych satelitów. Dla zastosowań wojskowych sygnał będzie do ośmiu razy mocniejszy, co zwiększy odporność systemu na zakłócanie i jego dostępność na całym świecie. Nowe satelity są również kompatybilne z innymi międzynarodowymi systemami nawigacji satelitarnej, umożliwiając użytkownikom łatwiejsze odbieranie sygnałów z satelitów należących do dowolnego systemu, co zwiększa szanse na wysoką dokładność lokalizacji. Satelity budowane są przez firmę Lockheed Martin na bazie platformy A2100 i zaprojektowane są do pracy na orbicie przez 15 lat.

Satelita GPS III Space Vehicle 04 został przetransportowany na Cape Canaveral z ośrodka Lockheed Martin w Waterton w Kolorado 14 lipca. Będzie to już trzeci satelita GPS wystrzelony przez SpaceX. Poprzednie trafiły na orbitę w ramach misji GPS III SV01 i GPS III SV03, odpowiednio w grudniu 2018 roku oraz w czerwcu 2020 roku. SpaceX posiada także kontrakt na wyniesienie dwóch kolejnych satelitów w przyszłym roku.

Dwie rakiety Falcon 9 na platformach SLC-40 i LC-39A przed misjami GPS III SV04 i Starlink-13 (Źródło: SpaceX)Podczas tego startu wykorzystany zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Planowana jest także próba odzyskania osłon ładunku rakiety za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief.

Prognozy pogody dają obecnie 70% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą może okazać się gruba warstwa chmur, mogąca powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 20%.

Źródła: SpaceX (1), (2)Lockheed Martin, Los Angeles Air Force Base, Michael SheetzSpaceXFleet.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl