poniedziałek, 5 marca 2018 17:26 Na 6 marca, na godzinę 6:33 czasu polskiego (5:33 UTC), firma SpaceX zaplanowała wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 120 minut. Będzie to drugi w tym roku start, którego celem będzie wyniesienie satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).

Start rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 – 6 marca 2018

Na 6 marca, na godzinę 6:33 czasu polskiego (5:33 UTC), firma SpaceX zaplanowała wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 120 minut. Będzie to drugi w tym roku start, którego celem będzie wyniesienie satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Hispasat 30W-6 to należący do hiszpańskiego operatora Hispasat satelita telekomunikacyjny, który ma zapewniać usługi (m.in. telewizyjne, internetowe oraz dla sieci korporacyjnych) na terenie Europy, północnej części Afryki, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Zastąpi on starego satelitę Hispasat 30W-4 (1D) i zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej na długości geograficznej 30º W. Satelita został zbudowany przez firmę SSL (dawniej Space Systems/Loral) na bazie platformy SSL-1300. Jest on zaprojektowany do funkcjonowania przez co najmniej 15 lat na orbicie.

Podczas tego lotu użyty zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Mimo dużej masy satelity (6092 kg) początkowo planowano próbę lądowania boostera na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Ostatecznie, ze względu na bardzo niekorzystne warunki pogodowe w potencjalnym miejscu lądowania, podjęto jednak decyzję o pozostawieniu barki w porcie, co oznacza, że po oddzieleniu się od drugiego stopnia booster trafi do oceanu.

Test statyczny przed misją odbył się 21 lutego. Po ustawieniu rakiety na stanowisku startowym jej zbiorniki wypełniono paliwem, a następnie na kilka sekund uruchomiono wszystkie 9 silników Merlin w pierwszym stopniu, przy czym rakieta cały czas była utrzymywana na platformie. Po tym wypompowano paliwo, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek. Test statyczny pozwolił na sprawdzenie nie tylko działania silników, ale także infrastruktury naziemnej.

Obecnie pogoda daje 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą może być warstwa chmur o grubości przekraczającej 1400 metrów mogąca powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień szanse na dobrą pogodę spadają do zaledwie 40%, a dodatkową przeszkodą mogą być chmury kłębiaste (cumulusy), które także mogą powodować zamarzanie.

Źródła: Hispasat, Gunter's Space Page, Michael Baylor, Spaceflight Now, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
2018-12-18 15:11
GPS III-1
Data 18 grudnia 2018
Godzina 15:11 czasu polskiego
Okno startowe 24 minuty
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek GPS III-1
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony