Na 6 marca, na godzinę 6:33 czasu polskiego (5:33 UTC), firma SpaceX zaplanowała wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 120 minut. Będzie to drugi w tym roku start, którego celem będzie wyniesienie satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).

Start rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 – 6 marca 2018

poniedziałek, 5 marca 2018 17:26 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 – 6 marca 2018

Na 6 marca, na godzinę 6:33 czasu polskiego (5:33 UTC), firma SpaceX zaplanowała wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Hispasat 30W-6 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie. Okno startowe potrwa 120 minut. Będzie to drugi w tym roku start, którego celem będzie wyniesienie satelity na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Hispasat 30W-6 to należący do hiszpańskiego operatora Hispasat satelita telekomunikacyjny, który ma zapewniać usługi (m.in. telewizyjne, internetowe oraz dla sieci korporacyjnych) na terenie Europy, północnej części Afryki, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Zastąpi on starego satelitę Hispasat 30W-4 (1D) i zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej na długości geograficznej 30º W. Satelita został zbudowany przez firmę SSL (dawniej Space Systems/Loral) na bazie platformy SSL-1300. Jest on zaprojektowany do funkcjonowania przez co najmniej 15 lat na orbicie.

Podczas tego lotu użyty zostanie nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Mimo dużej masy satelity (6092 kg) początkowo planowano próbę lądowania boostera na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Ostatecznie, ze względu na bardzo niekorzystne warunki pogodowe w potencjalnym miejscu lądowania, podjęto jednak decyzję o pozostawieniu barki w porcie, co oznacza, że po oddzieleniu się od drugiego stopnia booster trafi do oceanu.

Test statyczny przed misją odbył się 21 lutego. Po ustawieniu rakiety na stanowisku startowym jej zbiorniki wypełniono paliwem, a następnie na kilka sekund uruchomiono wszystkie 9 silników Merlin w pierwszym stopniu, przy czym rakieta cały czas była utrzymywana na platformie. Po tym wypompowano paliwo, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek. Test statyczny pozwolił na sprawdzenie nie tylko działania silników, ale także infrastruktury naziemnej.

Obecnie pogoda daje 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą może być warstwa chmur o grubości przekraczającej 1400 metrów mogąca powodować zamarzanie. W przypadku przełożenia startu o jeden dzień szanse na dobrą pogodę spadają do zaledwie 40%, a dodatkową przeszkodą mogą być chmury kłębiaste (cumulusy), które także mogą powodować zamarzanie.

Źródła: Hispasat, Gunter's Space Page, Michael Baylor, Spaceflight Now, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl