piątek, 22 grudnia 2017 11:14 23 grudnia, o godzinie 02:27 czasu polskiego (01:27 UTC) firma SpaceX planuje przeprowadzenie ostatniej tegorocznej misji – Iridium-4. Rakieta zostanie wystrzelona z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Tym razem nie odbędzie się próba lądowania pierwszego stopnia rakiety.

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-4 – 23 grudnia 2017

23 grudnia, o godzinie 02:27 czasu polskiego (01:27 UTC) firma SpaceX planuje przeprowadzenie ostatniej tegorocznej misji – Iridium-4. Rakieta zostanie wystrzelona z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Podczas tej misji na szczycie rakiety znajdzie się 10 kolejnych satelitów Iridium NEXT. Będą one częścią konstelacji, która będzie dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych. Docelowo konstelacja, obejmująca zasięgiem cały glob, ma liczyć 66 satelitów aktywnych, 9 satelitów zapasowych na orbicie i 6 zapasowych satelitów na Ziemi. SpaceX w tym roku przeprowadziło już trzy udane misje, wynosząc w sumie 30 satelitów firmy Iridium. Każdy satelita waży około 860 kg.

Firma Iridium poinformowała w październiku, że podczas następnych dwóch misji z ich satelitami użyte zostaną sprawdzone w locie pierwsze stopnie rakiety Falcon 9. W związku z tym, podczas Iridium-4 wykorzystany zostanie booster, który wcześniej leciał podczas misji Iridium-2 w czerwcu tego roku i wylądował na platformie Just Read The Instructions na Oceanie Spokojnym. Będzie to piąty booster, który zostanie użyty ponownie podczas lotu. Tym razem jednak nie odbędzie się próba lądowania rakiety. Nie podano powodu, dla którego zrezygnowano z lądowania. Wiadomo jedynie, że rakieta będzie wyposażona w lotki sterowe, które pozwolą na naprowadzenie pierwszego stopnia na konkretne miejsce na oceanie.

Podczas tej misji zostanie podjęta kolejna próba odzyskania osłon ładunku. W przeszłości SpaceX kilkukrotnie informowało, że udało im się odzyskać jedną część. Wtedy osłony przy pomocy spadochronów lądowały w wodzie. Tym razem do tego celu zostanie wykorzystany statek Mr. Steven, na pokładzie którego zainstalowano cztery wysięgniki. Pojawiają się spekulacje, że na nich zostanie rozpięta sieć, w którą ma zostać złapana osłona ładunku. Zdjęcie statku można zobaczyć w serwisie marinetraffic.com. Odzyskanie osłon i ich ponowne użycie pozwoliłoby zaoszczędzić kilka milionów dolarów przy każdym starcie.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 17 grudnia. Wtedy rakieta została ustawiona na platformie startowej, gdzie po zatankowaniu paliwem uruchomiono na kilka sekund 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Po tym rakieta wróciła do hangaru, w którym zamontowano na szczycie rakiety ładunek – 10 satelitów Iridium NEXT.

Warunki pogodowe powinny być idealne. Prognoza pogody daje obecnie 100% szans na start w wyznaczonym terminie.

Źródła: SpaceX (1), SpaceX (2)

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony