Na 22 maja, na godzinę 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) firma SpaceX zaplanowała kolejną misję – Iridium-6/GRACE-FO. Rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. 

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-6/GRACE-FO – 22 maja 2018

wtorek, 22 maja 2018 11:51 (edytuj)
Falcon 9 czekający na start z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 czekający na start z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 czekający na start z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX) Falcon 9 czekający na start z misją Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)

Na 22 maja, na godzinę 21:47 czasu polskiego (19:47 UTC) firma SpaceX zaplanowała kolejną misję – Iridium-6/GRACE-FO. Rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Tym razem na orbitę polarną trafi pięć, a nie dziesięć satelitów Iridium NEXT, tak jak miało to miejsce podczas poprzednich misji. Po ukończeniu konstelacja obejmie swoim zasięgiem całą Ziemię. Będzie świadczyć usługi komunikacji głosowej i transmisji danych. W sumie będzie liczyć 66 aktywnych oraz 9 zapasowych satelitów na orbicie. Na Ziemi znajdzie się 6 dodatkowych, które w razie potrzeby będą mogły zostać wyniesione na orbitę. Podczas tej misji dodatkowo na szczycie rakiety znajdzie się miejsce dla dwóch satelitów GRACE-FO.

GRACE-FO to wspólna misja NASA oraz Niemieckiego Centrum Badań nad Naukami o Ziemi (GFZ). Bliźniacze satelity mają badać przemieszczanie się mas wody, co pozwoli na monitorowanie zmian w podziemnych zasobach wody, jej ilości w dużych jeziorach i rzekach, wilgotności gleby, wielkości pokryw lodowych i lodowców oraz poziomu morza. Satelity znajdą się na wspólnej płaszczyźnie orbitalnej, jeden będzie podążać za drugim w odległości 220 km. Będą one w precyzyjny sposób mierzyć odległość między sobą, co w połączeniu z danymi z akcelerometrów oraz odbiorników GPS ma pozwolić na wykrywanie anomalii grawitacyjnych. Zebrane przez satelity informacje będą wykorzystywane do tworzenia miesięcznych map ziemskiego pola grawitacyjnego, które mają pokazywać, jak masa (na którą w większości składa się woda) przemieszcza się wokół planety.

Test statyczny przed misją odbył się 18 maja. Rakieta, po ustawieniu na platformie startowej, została zatankowana, a następnie silniki jej pierwszego stopnia uruchomiono na kilka sekund. Potem zbiorniki opróżniono, a rakieta trafiła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek, który trafi na orbitę. 

Podczas tej misji użyty zostanie pierwszy stopień rakiety, który brał udział w misji z satelitą Zuma w styczniu tego roku. Wtedy kilka minut po starcie wylądował na platformie Landing Zone 1 (LZ-1) na Cape Canaveral. Tym razem SpaceX nie planuje odzyskania rakiety. 

Źródła: NASA, SpaceX, Iridium

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl