poniedziałek, 6 sierpnia 2018 11:33 SpaceX zbliża się do przeprowadzenia kolejnej misji. Tym razem Falcon 9 dostarczy na orbitę satelitę Merah Putih. Start zaplanowano na 7 sierpnia, na godzinę 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją Merah Putih – 7 sierpnia 2018

Falcon 9 Block 5 podczas startu z satelitą Bangabandhu-1 (Źródło: SpaceX)

SpaceX zbliża się do przeprowadzenia kolejnej misji. Tym razem Falcon 9 dostarczy na orbitę satelitę Merah Putih. Start rakiety z platformy SLC-40 na Cape Canaveral zaplanowano na 7 sierpnia, na godzinę 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

Start będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie.

W czasie piętnastej tegorocznej misji firmy na geosynchroniczną orbitę transferową ma zostać wyniesiony satelita Merah Putih, znany również pod nazwą Telkom 4. Satelita został zamówiony przez indonezyjską firmę Telkom Indonesia. Zbudowała go natomiast firma SSL na platformie SSL-1300. Jest wyposażony w 60 transponderów w paśmie C, z czego 36 będzie użytych do świadczenia usług mieszkańcom Indonezji, a pozostałe 24 posłużą mieszkańcom Indii. Ważący około 5800 kg satelita ma pracować na orbicie przez co najmniej 15 lat. Zastąpi tam satelitę Telkom 1.

Do tej misji użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który w maju wziął udział w misji z satelitą Bangabandhu-1. Będzie to pierwszy egzemplarz rakiety w wersji Block 5, który zostanie użyty ponownie. Po swojej dziewiczej misji rakieta miała zostać rozebrana i dokładnie sprawdzona, aby ocenić, czy na pewno nadaje się do ponownego użytku i czy konieczne będzie wprowadzenie jakichś zmian. Kolejne egzemplarze nie przechodziły już takiej drogi. Docelowo pomiędzy startami boosterów w wersji Block 5 nie powinny być przeprowadzane żadne większe naprawy, a same rakiety powinny być w stanie wykonać około 10 lotów, zanim będą wymagały poważniejszego serwisu. Tym razem ponownie spodziewane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Test statyczny przed startem odbył się 2 sierpnia. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie startowej, gdzie jej zbiorniki zostały wypełnione paliwem i utleniaczem, a następnie na kilka sekund uruchomiono 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Wtedy też udało się potwierdzić, że do tej misji wykorzystany zostanie używany booster. Po teście statycznym rakieta wróciła do hangaru, gdzie została połączona z ładunkiem, który wyniesie w przestrzeń kosmiczną. 

W tej chwili prognozy pogody dają 80% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedynym problemem mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy) mogące powodować zamarzanie oraz kowadła chmurowe związane z powstawaniem burz. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny, prognozy dają 70% szans na start. Wtedy, oprócz cumulusów, problemem może okazać się również warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m. 

Źródła: Gunter’s Space Page, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony