SpaceX zbliża się do przeprowadzenia kolejnej misji. Tym razem Falcon 9 dostarczy na orbitę satelitę Merah Putih. Start zaplanowano na 7 sierpnia, na godzinę 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją Merah Putih – 7 sierpnia 2018

poniedziałek, 6 sierpnia 2018 11:33 (edytuj)
Falcon 9 Block 5 podczas startu z satelitą Bangabandhu-1 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 Block 5 podczas startu z satelitą Bangabandhu-1 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 Block 5 podczas startu z satelitą Bangabandhu-1 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 Block 5 podczas startu z satelitą Bangabandhu-1 (Źródło: SpaceX)

SpaceX zbliża się do przeprowadzenia kolejnej misji. Tym razem Falcon 9 dostarczy na orbitę satelitę Merah Putih. Start rakiety z platformy SLC-40 na Cape Canaveral zaplanowano na 7 sierpnia, na godzinę 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC). Okno startowe potrwa 120 minut. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

Start będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie.

W czasie piętnastej tegorocznej misji firmy na geosynchroniczną orbitę transferową ma zostać wyniesiony satelita Merah Putih, znany również pod nazwą Telkom 4. Satelita został zamówiony przez indonezyjską firmę Telkom Indonesia. Zbudowała go natomiast firma SSL na platformie SSL-1300. Jest wyposażony w 60 transponderów w paśmie C, z czego 36 będzie użytych do świadczenia usług mieszkańcom Indonezji, a pozostałe 24 posłużą mieszkańcom Indii. Ważący około 5800 kg satelita ma pracować na orbicie przez co najmniej 15 lat. Zastąpi tam satelitę Telkom 1.

Do tej misji użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który w maju wziął udział w misji z satelitą Bangabandhu-1. Będzie to pierwszy egzemplarz rakiety w wersji Block 5, który zostanie użyty ponownie. Po swojej dziewiczej misji rakieta miała zostać rozebrana i dokładnie sprawdzona, aby ocenić, czy na pewno nadaje się do ponownego użytku i czy konieczne będzie wprowadzenie jakichś zmian. Kolejne egzemplarze nie przechodziły już takiej drogi. Docelowo pomiędzy startami boosterów w wersji Block 5 nie powinny być przeprowadzane żadne większe naprawy, a same rakiety powinny być w stanie wykonać około 10 lotów, zanim będą wymagały poważniejszego serwisu. Tym razem ponownie spodziewane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. 

Test statyczny przed startem odbył się 2 sierpnia. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie startowej, gdzie jej zbiorniki zostały wypełnione paliwem i utleniaczem, a następnie na kilka sekund uruchomiono 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Wtedy też udało się potwierdzić, że do tej misji wykorzystany zostanie używany booster. Po teście statycznym rakieta wróciła do hangaru, gdzie została połączona z ładunkiem, który wyniesie w przestrzeń kosmiczną. 

W tej chwili prognozy pogody dają 80% szans na start w wyznaczonym terminie. Jedynym problemem mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy) mogące powodować zamarzanie oraz kowadła chmurowe związane z powstawaniem burz. W przypadku przesunięcia startu o 24 godziny, prognozy dają 70% szans na start. Wtedy, oprócz cumulusów, problemem może okazać się również warstwa chmur przekraczająca grubość 1400 m. 

Źródła: Gunter’s Space Page, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl