Na 17 kwietnia na godzinę 15:13 czasu polskiego (13:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii z misją NROL-85.

Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-85 – 17 kwietnia 2022

niedziela, 17 kwietnia 2022 02:52 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-85 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-85 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-85 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E przed startem z misją NROL-85 (Źródło: SpaceX)

Na 17 kwietnia na godzinę 15:13 czasu polskiego (13:13 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii z misją NROL-85 dla Narodowego Biura Rozpoznania (ang. NRO – National Reconnaissance Office). Przeznaczenie ładunku jest tajne.

Transmisję ze startu będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

NRO to amerykańska agencja, która odpowiedzialna jest za projektowanie, budowę, wystrzeliwanie i obsługę satelitów rozpoznawczych oraz zapewnianie wywiadu satelitarnego dla agencji rządowych USA. NROL-85 to dla SpaceX drugi w tym roku i piąty w historii start dla NRO, uwzględniając misję Zuma ze stycznia 2018 roku, do której w momencie startu nie przyznawała się oficjalnie żadna agencja.

Lądowanie pierwszego stopnia po misji NROL-87 (Źródło: SpaceX)Ładunek jest tajny, nie są znane żadne szczegóły dotyczące jego przeznaczenia czy budowy. Ze względu na wymagania NRO transmisja z lotu drugiego stopnia zakończy się przed separacją osłon ładunku. Kontrakt na lot przyznano SpaceX w lutym 2019 roku w ramach prowadzonego ówcześnie przez Siły Powietrzne USA (USAF) programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle). Obecnie program ten nosi nazwę NSSL (National Security Space Launch) i został przejęty przez Siły Kosmiczne USA (USSF).

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał udział w ostatniej misji SpaceX dla NRO, NROL-87, w lutym 2022 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na platformie Landing Zone 4 w Vandenbergu. Prawdopodobnie planowane jest także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Spokojnego i wciągnięcie osłon na pokład statku NRC Quest.

Źródła: SpaceX, NRO, SpaceOffshoire

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl