W środę 12 czerwca, o godzinie 16:17 czasu polskiego (14:17 UTC) z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii ma wystartować Falcon 9 z misją RADARSAT Constellation. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4. 

Start rakiety Falcon 9 z misją RADARSAT Constellation – 12 czerwca 2019

wtorek, 11 czerwca 2019 14:41 (edytuj)
Wizja artystyczna przedstawiająca trzy satelity konstelacji RADARSAT na orbicie (Źródło: Canadian Space Agency)
Wizja artystyczna przedstawiająca trzy satelity konstelacji RADARSAT na orbicie (Źródło: Canadian Space Agency)
Wizja artystyczna przedstawiająca trzy satelity konstelacji RADARSAT na orbicie (Źródło: Canadian Space Agency) Wizja artystyczna przedstawiająca trzy satelity konstelacji RADARSAT na orbicie (Źródło: Canadian Space Agency)

W środę 12 czerwca, o godzinie 16:17 czasu polskiego (14:17 UTC) z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii ma wystartować Falcon 9 z misją RADARSAT Constellation. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4, znajdującej się kilkaset metrów od miejsca startu. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Podczas zbliżającej się misji na orbitę polarną trafią trzy identyczne satelity tworzące konstelację RADARSAT. Satelity zostały zbudowane przez firmę MacDonald Dettwiler na zlecenie Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (ang. Canadian Space Agency – CSA). Każdy z ważących około 1430 kg satelitów będzie wyposażony radar z syntetyzowaną aperturą (ang. Synthetic Aperture Radar – SAR), pozwalający na pozyskiwanie obrazów powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości, a także system automatycznej identyfikacji statków (ang. Automated Identification System – AIS). Satelity mają pracować na orbicie przez co najmniej 7 lat. 

Głównymi zadaniami konstelacji RADARSAT będą:

  • Obserwacja mórz i oceanów
    Technologia radarowa jest preferowanym wyborem jeśli chodzi o obserwację oceanów, mórz i wybrzeży, ponieważ pochmurna czy mglista pogoda nie stanowią dla niej przeszkody. Satelity pomogą w monitorowaniu gór lodowych, wiatru na morzach i oceanach oraz wycieków ropy. Będą także obserwować położenie statków.
  • Wspomaganie zarządzania kryzysowego
    Konstelacja ma pomóc w łagodzeniu skutków katastrof naturalnych poprzez wykorzystanie interferometrii radarowej, pozwalającej na dokładne mapowanie i monitorowanie zmian na powierzchni Ziemi. Dane przesyłane przez satelity będą pomocne w czasie powodzi i trzęsień ziemi, pomogą wykrywać i przewidywać osuwiska oraz pozwolą na monitorowanie huraganów.
  • Monitorowanie ekosystemu
    Satelity mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie, poprzez mapowanie i klasyfikację rodzaju plonów oraz właściwości gleby. Będą także monitorowały lasy, m.in. szacując ilość biomasy i gęstość lasów oraz obserwowały zmiany na lądzie mogące mieć wpływ na dziką zwierzynę, szczególnie na terenie parków narodowych. Pozwolą również na mapowanie i klasyfikację terenów bagiennych oraz na monitorowanie zmian wynikających z erozji wybrzeża.

Satelity konstelacji RADARSAT podczas zamykania ich w osłonie ładunku (Źródło: CSA/SpaceX)W czasie misji z satelitami RADARSAT zostanie wykorzystany pierwszy stopień rakiety, który w marcu wziął udział w pierwszej misji testowej załogowej wersji statku Dragon – Crew Demo-1. Wtedy rakieta wylądowała na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem spodziewane jest ponowne odzyskanie boostera, który kilka minut po starcie ma wrócić na ląd i wylądować na platformie Landing Zone 4, która znajduje się około 430 metrów od platformy startowej. 

W sobotę 8 czerwca przeprowadzono test statyczny Falcona 9, który weźmie udział w zbliżającej się misji. Rakieta została ustawiona na platformie startowej, gdzie została zatankowana, po czym na kilka sekund uruchomiono dziewięć silników Merlin 1D w jej pierwszym stopniu. Po tym zbiorniki paliwa opróżniono i przystąpiono do analizy danych zebranych podczas testów. Następnie rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek w aerodynamicznej osłonie i rozpoczęto ostatnie przygotowania do startu.

Źródła: CSA (1)CSA (2), Gunter's Space Page, CSA (3), SpaceX 

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl