RADARSAT Constellation Mission

Aktualizacja: środa, 18 listopada 2020 16:59 (edytuj)
Numer misji #80  
Data 12 czerwca 2019, 16:17:10 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 13 minut
Materiały prasowe RADARSAT Constellation Press Kit
Miejsce startu VAFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VAFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 4
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1051.2
Ładunek trzy satelity RADARSAT Constellation
Masa ładunku 4290 kg + adapter
Docelowa orbita SSO (polarna, LEO)
Klient CSA
RADARSAT Constellation Mission

Podczas tej misji na orbitę heliosynchroniczną trafiły trzy identyczne satelity obserwacyjne, które razem tworzą nową konstelację RADARSAT, należącą do Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA). Konstelacja ma być uzupełnieniem oraz następcą znajdującego się obecnie na orbicie satelity RADARSAT-2. Na pokładzie każdego z satelitów znajduje się radar z syntetyzowaną aperturą (ang. SAR – Synthetic Aperture Radar), pozwalający na pozyskiwanie obrazów powierzchni Ziemi w wysokiej rozdzielczości, a także system automatycznej identyfikacji statków (ang. AIS – Automated Identification System).

Projekt satelity konstelacji RADARSAT (Źródło: CSA)Konstelacja została zaprojektowana tak, aby spełniać trzy główne zadania:

  • Obserwacja mórz i oceanów
    Technologia radarowa jest preferowanym wyborem jeśli chodzi o obserwację oceanów, mórz i wybrzeży, ponieważ pochmurna czy mglista pogoda nie stanowią dla niej przeszkody. Satelity pomogą w monitorowaniu gór lodowych, wiatru na morzach i oceanach oraz wycieków ropy. Będą także obserwować położenie statków.
  • Wspomaganie zarządzania kryzysowego
    Konstelacja ma pomóc w łagodzeniu skutków katastrof naturalnych poprzez wykorzystanie interferometrii radarowej, pozwalającej na dokładne mapowanie i monitorowanie zmian na powierzchni Ziemi. Dane przesyłane przez satelity będą pomocne w czasie powodzi i trzęsień ziemi, pomogą wykrywać i przewidywać osuwiska oraz pozwolą na monitorowanie huraganów.
  • Monitorowanie ekosystemu
    Satelity mogą znaleźć zastosowanie w rolnictwie, poprzez mapowanie i klasyfikację rodzaju plonów oraz właściwości gleby. Będą także monitorowały lasy, m.in. szacując ilość biomasy i gęstość lasów oraz obserwowały zmiany na lądzie mogące mieć wpływ na dziką zwierzynę, szczególnie na terenie parków narodowych. Pozwolą również na mapowanie i klasyfikację terenów bagiennych oraz na monitorowanie zmian wynikających z erozji wybrzeża.

Satelity podczas przygotowań do testów wibracyjnych w ośrodku firmy MDA (Źródło: CSA)Oprócz tego agencja spodziewa się, że dla satelitów znajdzie się wiele innych doraźnych zastosowań, zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym, w Kanadzie oraz innych krajach. Zastosowanie trzech satelitów pozwala na zwiększenie częstotliwości przelotów nad danym terenem, co znacząco zwiększa spektrum możliwych zastosowań danych przesyłanych przez satelity.

Projektowany czas pracy satelitów na orbicie wynosi 7 lat.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień Falcona 9, który wcześniej wziął udział w misji Crew Demo-1 w marcu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 4 w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.

Test statyczny przed misją odbył się 8 czerwca.

Źródła: CSA (1)CSA (2), Gunter's Space Page, Teslarati, Chris Bergin (1), Chris Bergin (2), CSA (3), CSA (4), SpaceX, US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl