Na 24 października na godzinę 17:31 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-15. Na niską orbitę okołoziemską wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-15 – 24 października 2020

czwartek, 22 października 2020 11:41 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-11 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-10-23 00:21

Obecnie start planowany jest na 24 października na godzinę 17:31 czasu polskiego (15:31 UTC).

  Aktualizacja 2020-10-22 18:25

Start w dniu 22 października został odwołany. Jak poinformował Elon Musk, pojawił się problem z kamerą w drugim stopniu. Najprawdopodobniej nie jest to żaden poważniejszy problem, lecz dla pewności cała rakieta zostanie sprawdzona. Najwcześniejsza możliwa data startu to obecnie 23 października.

Na 24 października na godzinę 17:31 czasu polskiego (15:31 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-15 (Starlink V1.0 L14). Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Separacja satelitów planowana jest nieco ponad godzinę po starcie. Będzie to osiemnasty lot orbitalny Falcona 9 w tym roku.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Na orbicie znajduje się obecnie 780 satelitów Starlink, w niedługim czasie powinny rozpocząć się publiczne testy systemu w północnych Stanach Zjednoczonych, południowej Kanadzie oraz potencjalnie innych krajach położonych na szerokościach geograficznych od około 45° do około 53°. W tym tygodniu niezależny dystrykt szkolny Hrabstwa Ector w Teksasie ogłosił dołączenie do pilotażowego programu, którego celem jest zapewnienie lokalnym uczniom oraz ich rodzinom dostępu do Internetu o wysokiej prędkości i niskich opóźnieniach. Podobnie jak w innych terenach wiejskich w USA, wielu mieszkańców Hrabstwa Ector ma bardzo ograniczony dostęp do Internetu lub nie posiada go wcale. Stało się to dużym problemem, kiedy szkoły zostały zamknięte z powodu pandemii i prawie 40% uczniów nie miało odpowiedniej jakości połączenia w domu. Rozpoczynając od 2021 roku, Starlink zostanie użyty do podłączenia do Internetu nawet 45 domów w lokalnej społeczności. Wraz ze wzrostem możliwości sieci później podłączone ma zostać kolejne 90 domów.

Pierwotnie start planowany był na 22 października, jednakże został on przełożony z powodu awarii kamery w drugim stopniu rakiety. Firma uważała, że prawdopodobnie nie było to spowodowane żadnym poważniejszym problemem, lecz dla pewności cała rakieta została dodatkowo sprawdzona.

Podczas misji Starlink-15 wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch startach: z misją GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku oraz z misją Starlink-12 we wrześniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Nie wiadomo, czy tym razem odbędzie się próba odzyskania osłon ładunku. Statki Ms. Tree i Ms. Chief, które są wykorzystywane w tym celu, znajdują się obecnie w porcie w Morehead City w Karolinie Północnej, dokąd zostały skierowane po misji Starlink-14, podczas której przynajmniej jeden ze statków doznał pewnych uszkodzeń. 20 października osłony ładunku zostały załadowane na ciężarówki, a siatki na pokładzie statków zostały opuszczone.

Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na korzystne warunki w czasie startu. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus), mogące powodować zamarzanie. Dodatkowo istnieje umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień szanse spadają do 50%, ryzyko związane z warunkami przy lądowaniu także jest umiarkowane.

Przelot drugiego stopnia przed separacją satelitów powinien być częściowo widoczny na niebie nad Polską, około godziny 17:50 czasu polskiego. Obiektów należy wypatrywać na niebie w kierunku południowo-zachodnim. Niestety w dużej części kraju niebo w tym kierunku będzie jeszcze za jasne, aby obserwacja była możliwa, natomiast na północnym wschodzie, gdzie niebo będzie ciemniejsze, drugi stopień będzie widoczny bardzo nisko nad horyzontem. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-15 SINGLE SAT. Aby wylistować także przeloty, których według oprogramowania nie zobaczymy, np. ze względu na zbyt jasne niebo, należy kliknąć ALL PASSES. Prawdopodobnie misja Starlink-15 zostanie także dodana przed startem na stronę Heavens-Above, gdzie można zobaczyć widoczne przeloty po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl