Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 – 29 kwietnia 2021
Na 29 kwietnia na godzinę 05:44 czasu polskiego (03:44 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Starlink V1.0 L24) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja ładunku planowana jest niecałe 65 minut po starcie.
Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.
W ramach tego startu satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o wysokości pomiędzy 250 km i 300 km nad Ziemią i inklinacji 53°. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit, aby trafić na docelowe pozycje na wysokości 550 km. Dołączą one do grupy satelitów na orbitach o inklinacji 53°, obecnie liczącej 1364 pojazdy, a finalnie mającej składać się z 1584 satelitów.
SpaceX umieściło już także pierwsze 10 satelitów Starlink na orbicie polarnej o inklinacji 97,6°, jako że w styczniu 2021 roku udało się uzyskać odpowiednią zgodę od Federalnej Komisji Łączności (FCC). 27 kwietnia FCC w pełni zatwierdziło proponowaną przez SpaceX modyfikację licencji na działanie konstelacji Starlink, dzięki czemu 2824 satelity, które pierwotnie miały znaleźć się na wysokości ponad 1000 km nad Ziemią, zostaną umieszczone na orbitach o wysokości od 540 km do 570 km. W związku z tym w najbliższym czasie firma prawdopodobnie rozpocznie masowe wystrzeliwanie satelitów Starlink na kolejne orbity, w tym o inklinacji 70° i 97,6°.
Publiczne testy usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji Starlink trwają od października 2020 roku. Obecnie są one prowadzone w sześciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii i Nowej Zelandii. W ciągu tego roku usługa ma być uruchamiania w kolejnych rejonach, w tym według planów także w Polsce.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku i Starlink-23 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions na Oceanie Atlantyckim. Prawdopodobnie planowane jest także wyłowienie osłon ładunku rakiety po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon.
Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w czasie startu. Główną przeszkodą może okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 70% oraz pojawia się umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia.
W ciągu dni bezpośrednio po starcie powinna być możliwa obserwacja przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-24 SINGLE. Można także skorzystać ze strony Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L24.