Na 29 kwietnia na godzinę 05:44 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Starlink V1.0 L24) z platformy SLC-40. Na niską orbitę okołoziemską wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 – 29 kwietnia 2021

środa, 28 kwietnia 2021 17:02 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-23 (Źródło: SpaceX)

Na 29 kwietnia na godzinę 05:44 czasu polskiego (03:44 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-25 (Starlink V1.0 L24) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na niską orbitę okołoziemską (LEO) wyniesione zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink, która docelowo ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja ładunku planowana jest niecałe 65 minut po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

W ramach tego startu satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o wysokości pomiędzy 250 km i 300 km nad Ziemią i inklinacji 53°. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one podnoszenie swoich orbit, aby trafić na docelowe pozycje na wysokości 550 km. Dołączą one do grupy satelitów na orbitach o inklinacji 53°, obecnie liczącej 1364 pojazdy, a finalnie mającej składać się z 1584 satelitów.

Terminal Starlink (Źródło: SpaceX)SpaceX umieściło już także pierwsze 10 satelitów Starlink na orbicie polarnej o inklinacji 97,6°, jako że w styczniu 2021 roku udało się uzyskać odpowiednią zgodę od Federalnej Komisji Łączności (FCC). 27 kwietnia FCC w pełni zatwierdziło proponowaną przez SpaceX modyfikację licencji na działanie konstelacji Starlink, dzięki czemu 2824 satelity, które pierwotnie miały znaleźć się na wysokości ponad 1000 km nad Ziemią, zostaną umieszczone na orbitach o wysokości od 540 km do 570 km. W związku z tym w najbliższym czasie firma prawdopodobnie rozpocznie masowe wystrzeliwanie satelitów Starlink na kolejne orbity, w tym o inklinacji 70° i 97,6°.

Publiczne testy usługi dostępu do Internetu za pomocą konstelacji Starlink trwają od października 2020 roku. Obecnie są one prowadzone w sześciu krajach – Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii i Nowej Zelandii. W ciągu tego roku usługa ma być uruchamiania w kolejnych rejonach, w tym według planów także w Polsce.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w sześciu misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku, Turksat 5A w styczniu 2021 roku, Starlink-18 w lutym 2021 roku i Starlink-23 w marcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster ma wylądować na autonomicznej platformie Just Read the Instructions na Oceanie Atlantyckim. Prawdopodobnie planowane jest także wyłowienie osłon ładunku rakiety po wodowaniu na powierzchni oceanu przez statek Shelia Bordelon.

Prognozy pogody dają obecnie 80% szans na korzystne warunki w czasie startu. Główną przeszkodą może okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 70% oraz pojawia się umiarkowane ryzyko wystąpienia niekorzystnej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia.

W ciągu dni bezpośrednio po starcie powinna być możliwa obserwacja przelotów satelitów Starlink z tego startu na nocnym niebie. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów, należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-V1.0-24 SINGLE. Można także skorzystać ze strony Heavens-Above, gdzie widoczne przeloty można zobaczyć po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu misji Starlink L24.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl