Turksat 5A

Aktualizacja: piątek, 8 stycznia 2021 03:49 (edytuj)
Numer misji #112  
Data 8 stycznia 2021, 03:15 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 240 minut
Materiały prasowe Turksat 5A Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1060.4
Ładunek Türksat 5A
Masa ładunku ok. 3400 kg
Docelowa orbita GTO
Klient Türksat
Turksat 5A

Türksat 5A to satelita telekomunikacyjny należący do jedynego tureckiego operatora satelitów komunikacyjnych, firmy Türksat.

Projekt rozpoczęto we wrześniu 2011 roku, partnerem branżowym została firma Turkish Aerospace Industries (TAI). Ostatecznie kontrakt na budowę satelity podpisano z firmą Airbus Defence and Space w październiku 2017 roku. Satelita jest zbudowany na bazie platformy Eurostar-3000EOR i ma pracować całkowicie w paśmie Ku. Ma on zająć pozycję na długości geograficznej 31°E na orbicie geostacjonarnej.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku i Starlink-15 w październiku 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl