Na czwartek 11 kwietnia SpaceX zaplanowało misję Arabsat–6A. Start rakiety Falcon Heavy ma się odbyć z platformy startowej LC-39A pomiędzy godziną 00:35 a 02:32 czasu polskiego (10/11 kwietnia, 22:35 – 00:32 UTC). Po starcie planowane jest lądowanie wszystkich trzech boosterów rakiety.

Start rakiety Falcon Heavy z misją Arabsat-6A – 12 kwietnia 2019

wtorek, 9 kwietnia 2019 22:40 (edytuj)
Rakieta Falcon Heavy przed startem z misją Arabsat 6A (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon Heavy przed startem z misją Arabsat 6A (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon Heavy przed startem z misją Arabsat 6A (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon Heavy przed startem z misją Arabsat 6A (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2019-04-11 01:27

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, firma SpaceX zdecydowała się opóźnić start o 24 godziny. Nowa data startu to 12 kwietnia, 00:35 czasu polskiego (11 kwietnia, 22:35 UTC). 

  Aktualizacja 2019-04-10 21:55

W tej chwili firma SpaceX planuje wystrzelenie rakiety o godzinie 02:00 czasu polskiego (00:00 UTC). Ze względu na silne wiatry wiejące na dużych wysokościach, start może po raz kolejny zostać przesunięty.

Na czwartek 11 kwietnia firma SpaceX zaplanowała przeprowadzenie misji Arabsat-6A. Start rakiety Falcon Heavy ma się odbyć z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego pomiędzy godziną 00:35 a 02:32 czasu polskiego (10/11 kwietnia, 22:35 – 00:32 UTC). Po starcie planowane jest lądowanie dwóch boosterów rakiety na lądzie i jednego na platformie na oceanie. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Podczas zbliżającej się misji na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) ma trafić ważący około 6000 kg satelita telekomunikacyjny Arabsat-6A. Został on zbudowany przez firmę Lockheed Martin na zlecenie pochodzącej z Arabii Saudyjskiej firmy Arabsat. Kontrakt na jego budowę podpisano w 2015 roku. Docelowo satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną (GEO), na długość geograficzną 30,5°E. Jego czas pracy przewidziano na 15 lat. 

Do misji Arabsat-6A zostanie użyta rakieta Falcon Heavy. Będzie to druga misja przeprowadzona przy pomocy tej rakiety – pierwszą była Falcon Heavy Demonstration Mission w lutym 2018. Falcon Heavy to rakieta składająca się z trzech boosterów oraz drugiego stopnia, takiego jak w Falconie 9. W przeciwieństwie jednak do misji demonstracyjnej, tym razem wykorzystana będzie wersja Block 5, mająca wyższe osiągi oraz konstrukcję lepiej przystosowaną do wielokrotnego użytku. Jej cechami charakterystycznymi są czarne nogi służące do lądowania oraz lotki sterowe wykonane z tytanu.

Pod koniec ubiegłego roku na Florydę trafił pierwszy boczny booster rakiety. Kilka tygodni później na miejsce startu dotarł także drugi boczny oraz środkowy. Na początku kwietnia wszystkie elementy rakiety zostały ostatecznie połączone i umieszczone na transporterze. Później Falcon Heavy trafił na platformę startową, gdzie 5 kwietnia jego zbiorniki wypełniono paliwem i ciekłym tlenem, a następnie przeprowadzono test statyczny. Polegał on na krótkim, kilkusekundowym uruchomieniu wszystkich 27 silników Merlin w boosterach rakiety. Po tym paliwo zostało wypompowane, a rakieta ponownie trafiła do hangaru, gdzie zamontowano na niej ładunek, który wyniesie na orbitę. 

Podczas misji Arabsat-6A planowane jest odzyskanie wszystkich trzech pierwszych stopni Falcona Heavy, co nie udało się podczas pierwszej misji rakiety. Wtedy środkowy człon nie wylądował na platformie na oceanie, co spowodowane było brakiem wystarczającej ilości płynnego zapalnika, służącego do uruchamiania silników, w wyniku czego rakieta nie była w stanie wyhamować. Tym razem podjęta zostanie kolejna próba. Dwa boczne boostery mają wrócić na ląd i wylądować na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2 na Cape Canaveral na Florydzie. Środkowy człon ma z kolei wylądować na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You, znajdującej się na Oceanie Atlantyckim, blisko 1000 km od miejsca startu.

Początkowo start planowany był na 7 kwietnia. Został on jednak przesunięty ze względu na opóźniający się test statyczny. Kolejną datą był 10 kwietnia – tym razem powodem przesunięcia były zapowiadane niesprzyjające warunki pogodowe. Ostatecznie zdecydowano się na start 11 kwietnia. Na ten dzień prognozy pogody dają 80% szans na start. 

Źródła: SpaceX (1), (2), Gunter's Space PageTitusville Police

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl