Arabsat-6A

Aktualizacja: niedziela, 25 października 2020 12:23 (edytuj)
Numer misji #77
Data 12 kwietnia 2019, 00:35:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 116 minut
Materiały prasowe Arabsat-6A Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2, OCISLY
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1055.1 (środkowy), 1052.1, 1053.1 (boczne)
Ładunek Arabsat-6A
Masa ładunku 6465 kg
Docelowa orbita GTO
Klient Arabsat
Arabsat-6A

Był to drugi w historii start rakiety Falcon Heavy i pierwszy, podczas którego zostały wykorzystane wyłącznie boostery – środkowy i dwa boczne – w wersji Block 5, która ma pozwolić na wielokrotne wykorzystywanie rakiety przy minimalnych naprawach pomiędzy kolejnymi startami. Podobnie jak podczas dziewiczej misji Falcona Heavy, odbyło się lądowanie bocznych stopni na Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2 na Cape Canaveral oraz środkowego stopnia na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. OCISLY znajdowała się prawie 1000 km od brzegu, co jest rekordem jeśli chodzi o dotychczasowe starty rakiet z rodziny Falcon. Podczas powrotu platformy do portu wzburzone morze spowodowało przewrócenie się boostera i w rezultacie jego uszkodzenie. Ostatecznie na brzeg wróciła tylko jego dolna część. 

Pochodząca z Arabii Saudyjskiej firma Arabsat podpisała z firmą Lockheed Martin kontrakt na budowę satelity telekomunikacyjnego Arabsat-6A w 2015 roku. Będzie on oparty o zmodernizowaną wersję platformy A2100. Arabsat-6A zostanie docelowo umieszczony na długości geograficznej 30,5°E na orbicie geostacjonarnej, a jego czas pracy ma wynieść co najmniej 15 lat.

Test statyczny przed misją odbył się 5 kwietnia.

Źródła: Chris GebhardtMichael SheetzMichael Baylor (1), (2), Ars TechnicaGunter's Space Page, /r/SpaceXSpaceX, Titusville Police, US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl