Falcon Heavy Demonstration Mission

Aktualizacja: niedziela, 25 października 2020 12:29 (edytuj)
Numer misji #55  
Data 6 lutego 2018, 21:45:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie częściowo udane
Okno startowe 150 minut
Materiały prasowe Falcon Heavy Demonstration Mission Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2, OCISLY
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1033.1 (środkowy), 1023.2, 1025.2 (boczne)
Ładunek Tesla Roadster
Docelowa orbita orbita heliocentryczna z aphelium poza orbitą Marsa (2,61 AU)
Falcon Heavy Demonstration Mission

Pierwszy start Falcona Heavy. Po starcie boczne boostery wylądowały na Landing Zone 1 i Landing Zone 2 na Cape Canaveral. Lądowanie środkowego nie powiodło się, ponieważ boczne silniki nie uruchomiły się jak należy, a booster nie trafił w autonomiczną barkę OCISLY i uderzył z dużą prędkością w powierzchnię oceanu. Podczas tej misji zostały wykorzystane dwa wcześniej używane boostery – jeden z misji THAICOM 8, drugi z misji CRS-9. Środkowy był nowy ze względu na znaczne różnice w budowie w stosunku do zwykłych pierwszych stopni Falcona 9.

Ładunkiem wyniesionym podczas tego startu był wiśniowy samochód Tesla Roadster należący do Elona Muska, w którym odtwarzany miał być utwór „Space Oddity” Davida Bowiego. Ładunek trafił na heliocentryczną (okołosłoneczną) orbitę eliptyczną z aphelium poza orbitą Marsa.

Test statyczny rakiety odbył się 24 stycznia, o godzinie 18:30 czasu polskiego (17:30 UTC).

Źródła: US Launch Schedule

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl