Ostatnia aktualizacja: czwartek, 15 marca 2018 11:38

Falcon Heavy Demonstration Mission

Numer misji 55
Data 6 lutego 2018, 21:45 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie częściowo udane
Okno startowe 150 minut
Materiały prasowe Falcon Heavy Demonstration Mission Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2, OCISLY
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1033.1 (środkowy), 1023.2, 1025.2 (boczne)
Ładunek Tesla Roadster
Docelowa orbita orbita heliocentryczna z aphelium poza orbitą Marsa (2,61 AU)

Pierwszy start Falcona Heavy. Po starcie boczne boostery wylądowały na Landing Zone 1 i Landing Zone 2 na Cape Canaveral. Lądowanie środkowego nie powiodło się, ponieważ boczne silniki nie uruchomiły się jak należy, a booster nie trafił w autonomiczną barkę OCISLY i uderzył z dużą prędkością w powierzchnię oceanu. Podczas tej misji zostały wykorzystane dwa wcześniej używane boostery – jeden z misji THAICOM 8, drugi z misji CRS-9. Środkowy był nowy ze względu na znaczne różnice w budowie w stosunku do zwykłych pierwszych stopni Falcona 9.

Ładunkiem wyniesionym podczas tego startu był wiśniowy samochód Tesla Roadster należący do Elona Muska, w którym odtwarzany miał być utwór „Space Oddity” Davida Bowiego. Ładunek trafił na heliocentryczną (okołosłoneczną) orbitę eliptyczną z aphelium poza orbitą Marsa.

Test statyczny rakiety odbył się 24 stycznia, o godzinie 18:30 czasu polskiego (17:30 UTC).

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
Starlink-1
Data 17 października 2019
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Wkrótce
2019-08-27 16:30
Zakończenie misji CRS-18

Na wtorek 27 sierpnia zaplanowano zakończenie misji CRS-18, w ramach której statek towarowy Dragon dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzęt do eksperymentów naukowych, części zamienne i zapasy dla astronautów, a także drugi adapter dokujący, z którego będą korzystać statki załogowe. Odłączenie kapsuły od ISS zaplanowano na godzinę 16:56 czasu polskiego (14:56 UTC). Proces ten będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 16:30 czasu polskiego (14:30 UTC). Po kilku godzinach Dragon wróci na Ziemię, gdzie wyląduje w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Kalifornii. Na pokładzie statku znajdzie się ładunek powrotny o masie około 1500 kg. 

Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl