6 listopada o godzinie 00:24 czasu polskiego (5 listopada, 23:24 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę czwartego satelitę GPS trzeciej generacji – GPS III SV04.

Start z misją GPS III SV04 zakończony powodzeniem

piątek, 6 listopada 2020 11:52 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 (Źródło: Stephen Marr dla NSF/L2, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 (Źródło: Stephen Marr dla NSF/L2, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 (Źródło: Stephen Marr dla NSF/L2, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV04 (Źródło: Stephen Marr dla NSF/L2, NASASpaceFlight.com)

6 listopada o godzinie 00:24 czasu polskiego (5 listopada, 23:24 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę czwartego satelitę GPS trzeciej generacji – GPS III SV04. Separacja satelity nastąpiła niecałe 90 minut po starcie. Był to dziewiętnasty start orbitalny SpaceX w tym roku.

Jest to trzeci start SpaceX z satelitą GPS trzeciej generacji. Najnowsze satelity amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej, którym zarządzają obecnie Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (USSF), mają zapewniać możliwość trzy razy bardziej precyzyjnej lokalizacji w porównaniu do starszych satelitów. Dla zastosowań wojskowych sygnał będzie do ośmiu razy mocniejszy, co zwiększy odporność systemu na zakłócanie i jego dostępność na całym świecie. Nowe satelity są również kompatybilne z innymi międzynarodowymi systemami nawigacji satelitarnej, umożliwiając użytkownikom łatwiejsze odbieranie sygnałów z satelitów należących do dowolnego systemu, co zwiększa szanse na wysoką dokładność lokalizacji. Satelity budowane są przez firmę Lockheed Martin na bazie platformy A2100 i zaprojektowane są do pracy na orbicie przez 15 lat.

Podczas tej misji wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Podczas poprzedniej próby startu na początku października czujniki wykryły przedwczesny wzrost ciśnienia w dwóch silnikach Merlin kilka sekund przed startem. W ciągu następnych tygodni przeprowadzono śledztwo, ostatecznie w pierwszym stopniu prawdopodobnie wymieniono dwa silniki i zaplanowano kolejną próbę startu. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Według obecnych planów ma on zostać wykorzystany ponownie podczas misji GPS III SV05, która ma się odbyć w lipcu przyszłego roku.

Tym razem nie odbyła się próba złapania osłon ładunku w siatkę zamontowaną na pokładzie statków, jako że obecnie przechodzą one modyfikacje. W miejsce wodowania osłon wysłano statki Ms. Chief oraz Big Stone Leader, które miały wyłowić osłony z powierzchni oceanu. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl