17 czerwca o godzinie 18:09 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 i dostarczyła na średnią orbitę okołoziemską (MEO) piątego satelitę GPS trzeciej generacji w ramach misji GPS III SV05.

Start z misją GPS III SV05 zakończony powodzeniem

piątek, 18 czerwca 2021 00:12 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV05 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV05 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV05 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV05 (Źródło: SpaceX)

17 czerwca o godzinie 18:09 czasu polskiego (16:09 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie i dostarczyła na średnią orbitę okołoziemską (MEO) piątego satelitę GPS trzeciej generacji w ramach misji GPS III SV05. Jest to czwarty satelita GPS trzeciej generacji wystrzelony przez SpaceX. Separacja ładunku nastąpiła niecałe 90 minut po starcie.

Satelita został zbudowany przez firmę Lockheed Martin, a ładunek nawigacyjny został wyprodukowany przez firmę L3Harris. Trzecia generacja satelitów GPS ma zapewniać trzy razy większą dokładność i nawet ośmiokrotnie większą odporność na zakłócanie sygnału w porównaniu do poprzedników. Był to pierwszy w historii start dla amerykańskiego wojska z wykorzystaniem używanego pierwszego stopnia rakiety z rodziny Falcon, podczas którego na orbitę trafił w pełni funkcjonalny satelita. Więcej na temat misji i ładunku można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w misji GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.

Planowane było także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statek HOS Briarwood. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2), (3)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl