6 stycznia o godzinie 22:49 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w KSC na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 49 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-5.

Start z misją Starlink Group 4-5 zakończony powodzeniem

piątek, 7 stycznia 2022 00:48 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink Group 4-5 (Źródło: Julia Bergeron dla NSF, NASASpaceFlight.com)

6 stycznia o godzinie 22:49 czasu polskiego (21:49 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 49 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-5. Separacja ładunku nastąpiła około 16 minut po starcie, lecz ogłoszono to dopiero 65 minut później ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych wzdłuż trajektorii lotu.

Terminal SpaceX zamontowany na dachu budynku w Kanadzie (Źródło: SpaceX)Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie z usługi korzysta już ponad 145 tysięcy klientów w 25 krajach świata. Po tym starcie na orbicie znajdują się już 1842 satelity Starlink.

Była to pierwsza misja Starlink z Florydy na orbitę o inklinacji około 53°, podczas której skorzystano z południowo-wschodniego korytarza startowego, zamiast standardowego północno-wschodniego. Jest to podyktowane większymi szansami na korzystne warunki pogodowe do odzyskania pierwszego stopnia rakiety oraz osłon ładunku przy takiej trajektorii. Ze względu na dodatkowy manewr zmiany kierunku lotu, który musiał zostać wykonany przez rakietę po minięciu Bahamów, Falcon 9 wyniósł o cztery satelity mniej, niż podczas poprzedniej misji tego typu.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku, GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku oraz Inspiration4 we wrześniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.

Użyto także wykorzystywanych wcześniej osłon ładunku rakiety. Dla jednej z połówek był to piąty lot, dla drugiej natomiast czwarty. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie i wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statek Doug. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl