Start z misją Starlink Group 4-5 zakończony powodzeniem
6 stycznia o godzinie 22:49 czasu polskiego (21:49 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę kolejne 49 satelitów konstelacji Starlink w ramach misji Starlink Group 4-5. Separacja ładunku nastąpiła około 16 minut po starcie, lecz ogłoszono to dopiero 65 minut później ze względu na brak zasięgu stacji naziemnych wzdłuż trajektorii lotu.
Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Obecnie z usługi korzysta już ponad 145 tysięcy klientów w 25 krajach świata. Po tym starcie na orbicie znajdują się już 1842 satelity Starlink.
Była to pierwsza misja Starlink z Florydy na orbitę o inklinacji około 53°, podczas której skorzystano z południowo-wschodniego korytarza startowego, zamiast standardowego północno-wschodniego. Jest to podyktowane większymi szansami na korzystne warunki pogodowe do odzyskania pierwszego stopnia rakiety oraz osłon ładunku przy takiej trajektorii. Ze względu na dodatkowy manewr zmiany kierunku lotu, który musiał zostać wykonany przez rakietę po minięciu Bahamów, Falcon 9 wyniósł o cztery satelity mniej, niż podczas poprzedniej misji tego typu.
Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku, GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku oraz Inspiration4 we wrześniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie A Shortfall of Gravitas (ASOG) na Oceanie Atlantyckim.
Użyto także wykorzystywanych wcześniej osłon ładunku rakiety. Dla jednej z połówek był to piąty lot, dla drugiej natomiast czwarty. Planowano odzyskanie ich po raz kolejny poprzez wodowanie i wyłowienie ich z powierzchni oceanu przez statek Doug. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.
Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.