Inspiration4

Aktualizacja: sobota, 13 listopada 2021 20:08 (edytuj)
Numer misji #134  
Data 16 września 2021, 02:02:56 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 300 minut
Materiały prasowe Inspiration4 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1062.3
Ładunek Resilience – Dragon 2 (D2-8/C207.2)
Docelowa orbita LEO
Klient Inspiration4
Inspiration4
Załoga misji
Jared Isaacman
Jared Isaacman
Założyciel i CEO firmy Shift4 Payments, która zajmuje się tworzeniem zintegrowanych rozwiązań związanych z procesowaniem płatności cyfrowych. Jest pilotem, posiada licencję na pilotowanie zarówno cywilnych jak i wojskowych samolotów, na jego koncie jest również kilka rekordów, między innymi w najkrótszym czasie okrążył Ziemię przy pomocy lekkiego odrzutowca, zbierając pieniądze dla organizacji non-profit działającej na rzecz dzieci z ciężkimi chorobami. Brał też udział w ponad stu pokazach lotniczych, także zbierając fundusze dla organizacji charytatywnych. Jest jednym z założycieli firmy Draken International, szkolącej pilotów dla amerykańskiego wojska. Będzie pełnił rolę dowódcy misji, reprezentuje filar przywództwa.
Hayley Arceneaux
Hayley Arceneaux
29-letnia asystentka lekarza w Dziecięcym Szpitalu Badawczym Świętego Judy. Wcześniej była pacjentką szpitala, walcząc z rakiem kości. W wieku 10 lat przeszła operację wymiany stawu kolanowego oraz wstawiono jej tytanowy pręt w kości udowej. Będzie najmłodszą w historii osobą z USA, która poleci na orbitę, a także pierwszą osobą z protezą. Będzie pełniła rolę oficera medycznego, reprezentuje filar nadziei.
Chris Sembroski
Chris Sembroski
Od najmłodszych lat interesował się kosmosem, patrząc w niebo i budując rakiety sondujące. Brał udział w symulowanych misjach promu kosmicznego oraz był zaangażowany w promowanie przepisów mających otworzyć dostęp do przestrzeni kosmicznej. Służył w Siłach Powietrznych USA, między innymi utrzymując flotę pocisków międzykontynentalnych, został także wysłany do Iraku. Posiada tytuł licencjata aeronautyki, który zdobył na Aeronautycznym Uniwersytecie Embry-Riddle na Florydzie. Obecnie pracuje w przemyśle aerokosmicznym, w firmie Lockheed Martin. Będzie pełnił rolę specjalisty misji, reprezentuje filar szczodrości.
Sian Proctor
Sian Proctor
Jest specjalistką w dziedzinie nauk o Ziemi, zajmuje się także komunikacją naukową związaną z eksploracją kosmosu. Jest analogową astronautką, brała udział w czterech misjach analogowych, czyli naziemnych symulacjach warunków występujących podczas rzeczywistych długich misji kosmicznych. Była jedną z 47 finalistów w procesie wyboru astronautów NASA w 2009 roku, jednak nie znalazła się wśród dziewięciu wybranych osób. Posiada licencję pilota oraz nurka. Przez ponad 20 lat pracowała jako profesor nauk o Ziemi w South Mountain Community College w Arizonie. Posiada tytuły licencjata nauk środowiskowych, magistra geologii oraz doktora w dziedzinie sposobów edukacji naukowej. Będzie pełniła rolę pilota, reprezentuje filar prosperowania.

Pierwsza w historii misja załogowa na orbitę, w której udział biorą jedynie prywatni astronauci. Jest ona finanowana przez Jareda Isaacmana, założyciela oraz dyrektora wykonawczego firmy Shift4 Payments, który będzie pełnił rolę dowódcy misji. Isaacman chciałby, aby dzięki misji łącznie zebrano co najmniej 200 milionów dolarów, które mają zostać przeznaczone dla Dziecięcego Szpitala Badawczego Świętego Judy (ang. St. Jude Children’s Research Hospital) w stanie Tennessee, który nieodpłatnie zajmuje się leczeniem poważnych chorób u dzieci.

Członkowie załogi mają reprezentować cztery filary misji: przywództwo, nadzieję, szczodrość i dobrobyt. Dwa miejsca zostały przeznaczone dla szpitala Świętego Judy – pierwsze dla ambasadorki szpitala (Hayley Arceneaux), która reprezentuje filar nadziei, drugie natomiast dla osoby reprezentującej filar szczodrości, która została wylosowana spośród tych, którzy wpłacili darowiznę na rzecz szpitala (Chris Sembroski). Ostatnie miejsce w kapsule zostało przyznane osobie reprezentującej filar dobrobytu (Sian Proctor), wybranej przez niezależnych sędziów w konkursie, w ramach którego należało wykorzystać nową platformę do handlu elektronicznego Shift4Shop firmy Shift4 Payments.

Wizualizacja przedstawiająca kapsułę Dragon z nowym oknem (Źródło: SpaceX)Podczas trwającego trzy dni lotu kapsuła Dragon wzniesie się na wysokość 575 km nad Ziemią i znajdzie się na orbicie o takiej samej inklinacji jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) – 51,6° – co pozwoli wykorzystać te same strefy potencjalnego awaryjnego lądowania Dragona, jak podczas lotów dla NASA. Wykorzystana zostanie załogowa kapsuła Dragon 2 Resillience, która wcześniej brała udział w misji Crew-1 do ISS. Jako że podczas misji Inspiration4 nie jest potrzebny port dokujący, w przedniej części pojazdu zamontowane zostanie dodatkowe okno.

W trakcie tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dwóch misjach: GPS III SV04 w listopadzie 2020 roku oraz GPS III SV05 w czerwcu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl