Ósma w tym roku misja SpaceX zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta Falcon 9 wyniosła na GTO satelitę telekomunikacyjnego BulgariaSat-1. Falcon 9 wystartował z platformy LC-39A 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego.

Sukces misji BulgariaSat-1

sobota, 24 czerwca 2017 00:58 (edytuj)
Sukces misji BulgariaSat-1

Ósma w tym roku misja SpaceX zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta Falcon 9 wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego BulgariaSat-1. 36 minut po starcie na oficjalnym koncie SpaceX na Twitterze pojawiło się potwierdzenie że satelita został z powodzeniem dostarczony na orbitę.

Falcon 9 wystartował z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego (19:10 UTC), czyli godzinę po rozpoczęciu dwugodzinnego okna startowego. Opóźnienie to zostało spowodowane koniecznością dokładniejszego sprawdzenia sprzętu naziemnego na platformie startowej. Pierwotnie start planowany był na 19 czerwca, jednakże został przełożony ze względu na szwankujący zawór w osłonie ładunku, który trzeba było wymienić.

BulgariaSat-1 to pierwszy bułgarski satelita telekomunikacyjny, którego głównym zadaniem ma być zapewnienie dostępu do telewizji wysokiej rozdzielczości na terenie Bałkanów, Wschodniej i Zachodniej Europy, Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki oraz Kaukazu. Zostanie on umieszczony na długości geograficznej 1,9° E i ma posłużyć przez co najmniej 15 lat. Satelita został zbudowany przez firmę SSL w Kalifornii, na bazie platformy SSL-1300.

Podczas tej misji po raz drugi w historii wykorzystany został przetestowany w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Był to booster, który po raz pierwszy wystartował 14 stycznia tego roku z Kalifornii, w czasie misji Iridium-1. Następnie wylądował on na autonomicznym statku JRTI (Just Read The Instructions) na Oceanie Spokojnym.

Tym razem również miała zostać podjęta próba lądowania, ale około godzinę przed startem Elon Musk poinformował za pośrednictwem Twittera, że Falcon doświadczy podczas ponownego wejścia w atmosferę bardzo dużych sił i jest duża szansa że lądowanie się nie uda. Jednakże czarny scenariusz nie sprawdził się i pierwszy stopień wylądował na autonomicznym statku OCISLY (Of Course I Still Love You) na Oceanie Atlantyckim. Jak wynika z kolejnego tweetu Elona, rakieta mocno uderzyła w pokład i “przypiekła się” bardziej niż zwykle, jednakże poza tym lądowanie było udane.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl