sobota, 24 czerwca 2017 00:58 Ósma w tym roku misja SpaceX zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta Falcon 9 wyniosła na GTO satelitę telekomunikacyjnego BulgariaSat-1. Falcon 9 wystartował z platformy LC-39A 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego.

Sukces misji BulgariaSat-1

Ósma w tym roku misja SpaceX zakończyła się pełnym sukcesem. Rakieta Falcon 9 wyniosła na geostacjonarną orbitę transferową (GTO) satelitę telekomunikacyjnego BulgariaSat-1. 36 minut po starcie na oficjalnym koncie SpaceX na Twitterze pojawiło się potwierdzenie że satelita został z powodzeniem dostarczony na orbitę.

Falcon 9 wystartował z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie 23 czerwca, o godzinie 21:10 czasu polskiego (19:10 UTC), czyli godzinę po rozpoczęciu dwugodzinnego okna startowego. Opóźnienie to zostało spowodowane koniecznością dokładniejszego sprawdzenia sprzętu naziemnego na platformie startowej. Pierwotnie start planowany był na 19 czerwca, jednakże został przełożony ze względu na szwankujący zawór w osłonie ładunku, który trzeba było wymienić.

BulgariaSat-1 to pierwszy bułgarski satelita telekomunikacyjny, którego głównym zadaniem ma być zapewnienie dostępu do telewizji wysokiej rozdzielczości na terenie Bałkanów, Wschodniej i Zachodniej Europy, Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki oraz Kaukazu. Zostanie on umieszczony na długości geograficznej 1,9° E i ma posłużyć przez co najmniej 15 lat. Satelita został zbudowany przez firmę SSL w Kalifornii, na bazie platformy SSL-1300.

Podczas tej misji po raz drugi w historii wykorzystany został przetestowany w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Był to booster, który po raz pierwszy wystartował 14 stycznia tego roku z Kalifornii, w czasie misji Iridium-1. Następnie wylądował on na autonomicznym statku JRTI (Just Read The Instructions) na Oceanie Spokojnym.

Tym razem również miała zostać podjęta próba lądowania, ale około godzinę przed startem Elon Musk poinformował za pośrednictwem Twittera, że Falcon doświadczy podczas ponownego wejścia w atmosferę bardzo dużych sił i jest duża szansa że lądowanie się nie uda. Jednakże czarny scenariusz nie sprawdził się i pierwszy stopień wylądował na autonomicznym statku OCISLY (Of Course I Still Love You) na Oceanie Atlantyckim. Jak wynika z kolejnego tweetu Elona, rakieta mocno uderzyła w pokład i “przypiekła się” bardziej niż zwykle, jednakże poza tym lądowanie było udane.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
Zuma
Czas startu listopad/grudzień 2017
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 v1.2
Ładunek Zuma
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony